Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur?

Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur?

Bir kişi ya da grubun yöneticisi olabilir ve çalıştığınız ortamın aynı zaman da huzurunu sağlayabilirsiniz. Yönetici olmak için karşınız da yüzlerce kişi olmasına gerek yok bir kişi bile yeterli olmaktadır. Burada önemli olan ve bilinmesi gereken sizin iyi bir yöneticinin sahip olduğu özelliklere sahip olup olmadığınızdır. İyi bir yönetici olmak için çalışılan ortamın huzur ve mutluluğu sağlanıp verimliliği artırabilmek gerekmektedir.

Eleştirel Düşünmelisin

Eleştirebilen biri bir işte karar vermeden önce o bilgiden emin olarak hareket edebilir. Bu analiz yapabilmesini ve doğru kararlar vermesini sağlar. İyi bir yönetici olmak isteyenler bu düşünce yapısına sahip olması gerekir. Böylece çalışan ortamda yaşanacak her duruma hâkim olunarak karar verirken en doğru sorular sorularak mantıklı kararlar alınabilir.

Çalışanlar Ne Diyor?

Evet belki de en önemli nokta. İyi bir yöneticisi olmak adına çalışanlarını dinliyor musun? Basit bir soru fakat en etkili yöntem. Yöneticilerin çalışanları ile paslaşabilmesi ve onları dinlemesi çalışan ortamın büyümesinde çok önemli bir ortamdır. Çalışanların fikirlerini önemsemek ve projelerini dinlemek iyi bir yöneticinin en önemli özelliğidir.

Zamanı Yönetmek

Geri getirilmeyen ve bir türlü yetmeyen zaman. Zamanı planlı yönetmeyi bilmek başarıya ulaştıran bir merdiven gibidir. İyi bir yönetici zamanının planlı yürüten ve aynı zamanda doğru kararlar veren bir birey olmak zorunadır. Bu yüzden iyi bir yöneticinin mutlaka zamanla ilgili bir programı olmalı ve işlerini buna göre aksatmadan yerine getirmelidir. Bunların yanında hiç beklenmeyen ve hesapta olmayan durumlar için de kısa zamanlar ayarlanarak hem esnek hem de istikrarlı bir program kurmalıdır.

Biraz Motivasyon

İyi bir yönetici olmak adına ekip çalışanların ile eğlenmesini bilmelisin. Öyle ki düzenlenecek bir eğlence programı bir akşam yemeği yemek hem ekibi rahatlatır hem de iyi hissedilmesini sağlar.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?