Nasıl Yönetici Olunur?

#yönetici #müdür #terfi #personel #iş # emek

Nasıl yönetici olunur bütün çalışanların merak ettiği bir konudur. Yönetici olmak belki de hiç anlaşamadığın ve ortak noktada buluşmak zorunda olunan bir topluluktan sorumlu olmayı beraberinde getirir. Bu durum beraberinde bu topluluğun fiziksel, duygusal ve güvenlik açısından da size bağlı olması gerçeğini getirir. Tüm bu sorumluluğun yanında kendi iş devamlılığınızı sağlamanız ve kendi işinizi zamanında yapabilmeniz isteniz sizden. İyi bir yönetici olmak adına hitap edeceğiniz binlerce kişiye karşı serinkanlı ve duyarlı olmanız gerekir.

Eleştirmekte kaçma ve analiz et

Düşüncelerini dile getirmekten çekinmemek ve kararını buna uygun vermek yönetici olmak adına gereken en önemli özelliklerden biridir. Bir yönetici olma adayı iseniz iş ortamında yaşanan tüm gelişmeleri takip etmeleri ve fikirlerinizi söylemekten çekinmemelisiniz. Bu sizi daha kararlı gösterecektir.

Fikirlere karşı önderlik

Yönetici olmak isteyen adayların mutlaka çalışanları ile doğru bir diyalog içerisinde bulunmaları gerekir. Çalışanların fikirlerini önemseyerek onların gelişmesini sağlamalı ve fikir alışverişlerinde bulunarak genç ve dinamik bir ortam yaratmalı.

Zamanı iyi değerlendirmek

Zaman bir insan için en önemli şeydir. Eğer bir yönetici olma yolunda iseniz şimdiden zamanı nasıl daha verimli kullanabilirim diye sormalısınız. Zamanı verimli ve değerli kullanarak görevini yerine getiren bir yönetici aynı zamanda planlı çalışarak performansını yüksekte tutmayı başarır.

Plansız asla

Eğer iyi bir yönetici ile tanıştıysanız mutlaka iyi bir planı olduğunu görmüşsünüzdür.  Ulaşılmak istenen hedefe karşı iyi bir planla ilerleyen bir yönetici aynı zamanda olası bir engelde neler yapabileceğini de hesaplar. Tüm bu durumlar hem zamanının boşa harcamamasını sağlar hem de planının eksiksiz devam etmesini sağlar.

Çalışanların rol modeli olabilmek

Nasıl yönetici olunur konusunda son nokta, iyi bir yönetici çalışanı için adeta bir rol modeli olmalıdır. Sizde bir yönetici olmak için bu yola çıktıysanız mutlaka kendinize bir rol model edinen bu şekilde ilerleyerek hem ufkunuzu genişletirsiniz hem de iyi bir yöneticinin özelliklerini taşırsınız.

Yazar: Joker

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?