Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon yapan kadın

Mastürbasyon

#mastürbasyon #orgazm

Mastürbasyon, insanın kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olur. Düzenli cinsel partneri olmayan bir erkek veya bir kadın için mastürbasyon en kolay tatmin yöntemidir.

Mastürbasyon ile ilgili hiçbir bilimsel temeli olmayan kulaktan dolma bazı inanışlar ve hipotezler ortaya sürülüyor.

 • Mastürbasyon körlüğe ve zekâ geriliğine sebep olur.
 • Mastürbasyon cinsel organlarımızın sağlıklı gelişmesine zarar verir.
 • Mastürbasyon doğurganlığı azaltır.
 • Yukarıda yazanların hepsi yanlış ve yalan bilgilerdir.

Bu asılsız söylemlerden yalnızca bir kaçı!!

Bilimsel araştırmalar mastürbasyonun söylenen tüm bu olumsuzlukların aksine, insan sağlığı için olumlu etkilerin bulunduğunu söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları erkeklerin yüzde 94’ünün, kadınların ise yüzde 85’inin mastürbasyonu doğal bir davranış olarak kabul ettiklerini gösteriyor. Fakat günümüz toplumunda, mastürbasyon ile ilgili büyük görüş farklılıkları mevcut ve bu davranışın doğru olup olmadığı bazı çevrelerde hala tartışma konusu.

Kadınlarda Mastürbasyon

Matürbasyon
 • Kadınlarda mastürbasyon, rahim ağzı enfeksiyonlarını ve idrar yolu enfeksiyonlarını engelliyor. Çünkü mastürbasyon sayesinde uyarılan bu bölge genişliyor ve salgılanan mukus sayesinde temizleniyor.
 • Mastürbasyon sırasında uyarılan rahim ağzı genişletiyor bu genişleme sayesinde bakteriler ile dolu olan rahim, bir takım sıvıların rahimden atılması bölgenin steril kalmasına yardımcı oluyor.
 • Mastürbasyon ayrıca Tip-2 diyabet riskini de azaltıyor.
 • Hormon salınımını düzenlediği ve stresi azalttığı için uyku konusunda daha düzenli olmanıza yardımcı oluyor.
 • Adet sancılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Ayrıca orgazm sırasında meydana gelen kasılmalar rahim duvarınızın güçlenmesini sağlıyor.

Erkeklerde Mastürbasyon

 • Prostat kanseri riskini azaltıyor. Çünkü orgazm sırasında salgılanan sıvı prostattan geliyor ve buradaki kanser sebebi olabilecek maddelerin bu şekilde prostattan atılmasını sağlıyor.
 • Mastürbasyon ayrıca vücuttaki kortizol seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı oluyor.
 • Kandaki endorfin miktarını arttırarak depresyon yaşama riskinizi de önemli ölçüde azaltıyor.
 • Stresi azaltarak mutlu bir yaşam sağlıyor.

Mastürbasyonun bilinmeyen bir diğer faydası da cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltarak doğurganlığınızı korumanızı sağlamaya yardımcı olmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak ortak mastürbasyon olarak adlandırılan iki partnerin birbirine mastürbasyon konusunda yardım etmesi cinsel mutluluğunuza katkıda bulunabilecek bir aktivitedir. Özellikle partnerinizin neden hoşlanıp hoşlanmadığını ya da partnerinizin sizin neden hoşlanıp hoşlanmadığını anlaması için mastürbasyon oldukça uygun bir seçenektir. Mastürbasyonun sadece yapılması değil konuşulması da bazı faydaları beraberinde getirir.

Evlerinizde ya da toplum içinde cinsellik ile ilgili pozitif şeylerin konuşulması toplumdaki genç bireylerin sağlıklı cinsel davranışları benimsemesine ve kulaktan dolma bilgiler ya da utanma duygusu hissederek değil bilimsel verilerle cinselliği keşfetmesi ne yardımcı oluyor. Kısacası mastürbasyon, sağlıklı bir cinsel gelişimin en normal ve en doğal parçasıdır.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Okumak Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Read Next

Bedelli Askerlik İçin Tavsiyeler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?