Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadınlarda sıkça olarak görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Kısaca ilişkiye girememe sorunudur. Cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen kasların kontrol dışı kasılmasına bağlı olarak ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur.

Vajinismus sorununu anlatan kadınlar cinsel birleşme anında pelvik kaslarını anormal olarak şekilde kontrol dışı kastıklarını belirtirler. Orası yasak alandır gibidir.

Vajinismus sadece vajinada değil vücudun diğer bölgelerine de etki etmektedir. İleri derece vajinusmus sorunu yaşayanlarda çeşitli bel, bacak sırt gibi şikâyetlerde olmaktadır.

Vajinismus nasıl olur?

Genellikle psikolojik bir sorundur.  Her kadın vajinusmus olabilir.

  • Bilinçaltında oluşan sağlıksız ve yanlış bilgiler
  • Korkular buna sebebiyet verebilir. Acı durma korkusu, hamilelik korkusu, deneyimsizlik korkusu gibi.
  • Kadınların geçmiş zamanlarda yaşadıkları taciz veya cinsellikle alakalı kafasında oluşan düşünceler
  • Ebeveynlerinin seks yaptığını görmek
  • Porno izlemek ve cinsellikten soğumak
  • Mastürbasyon yapan birini görmek

Dikkat edilmezseilerleyen dönemlerde cinsel ilişkiden zevk almamaya ve soğumaya neden olur.

Vajinismus nelere sebep olur?

Vajinusmus kadınlar için hem fiziksel hem zihinsel olarak bir yıkıma sebep olabilir. Kişi hem kendi durumuna üzülürken hem de partneri ile olan ilişkisini sorgulamaya başlayabilir. Bilinçaltında oluşan düşünceleri ile kendi zarar verme eğilimi baş gösterir.

Yalnız değilsiniz!

Ülkemizde her 10 kadından biri bu sağlık problemiyle uğraşmak durumdadır. Sadece muhafazakâr ve İslamcı ülkelerde değil Avrupa’da da ve Amerika’da da durum bu şekildedir. Kadınların en yoğun karşılaştıkları cinsel sorundur.

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?