Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir? Tipleri ve Nedenleri Nelerdir?

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir? Tipleri ve Nedenleri Nelerdir? 

Kadın veya erkek cinsel performansında düşük olabilir ve uyarılmada güçlük çekebilir. Uzmanlar bu durumun doğal olduğunu ve tedavisinin mümkün olduğunu söylemektedir. Cinsel performansı aktif olmayan kişiler bu konuyu mutlaka ciddiye almalı ve bir uzmandan destek almalıdır. 

Cinsel İşlev Bozukluğunun Tipleri 

  • Cinsel isteğin baskılanması durumu: cinsel yaşam aktif bir şekilde devam ederken kişinin bu durumu istememesi ve yerince uyarılamaması durumudur. Fiziksel veya psikolojik olarak sorun yaşanmasından dolayı oluşabilmektedir. 
  • İlişki sırasında ağrı hissetme: bu duruma tıp dalında disparöni denmektedir. Bu durum fiziksel kaynaklı olduğu gibi psikolojik de meydana gelmektedir. Vajina iltihabı, doğum kontrol ilaçları ya da hormonsal dengesizlik bu duruma sebebiyet verebilmektedir. 

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları 

  • Orgazm olmada güçlük çekme: istenilen orgazm seviyesine ulaşamama durumudur. Bu durumun temelinde bilgisizlik ve kaygı yatabilmektedir. Özellikle erken yaşta cinsel travma yaşandıysa psikolojik etki olarak kendini gösterebilir. 
  • Vajinismus:  vajinanın giriş kısmında olunca ağrı ve baskılanma durumudur. Cinsel yaşamı etkilediği gibi cinsel ilişkiyi de engeller. Ağrının sürekli devam edeceği korkusu yaşayan kadınlar cinsellikten istemsizce uzaklaşır. 

Erkeklerde Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları 

  • Ereksiyon bozukluğu: özellikle parterin istediği cinsel ilişkiyi gerçekleştirememe ve ereksiyon halinde kalamama korkusundan oluşur. Halk dilinde iktidarsızlık olarak bilinmektedir. 65 yaş üzeri kişilerde sık görülen bir rahatsızlıktır. 

Cinsel İşlev Bozukluğunun Nedenleri 

Cinsel işlev bozukluğunun fiziksel nedenleri arasında; kalp hastalıkları, ilaçların yan etkisi, alkol ve sigara kullanımı, kronik rahatsızlıklar ve nörolojik bozukluk yer almaktadır. Fiziksel nedenler ise stres, cinsel ilişkiye duyulan kaygı, depresyon, özellikle evlilik yaşantısında görülen geçimsizlik gibi durumlar yer alır.  

  • TEDAVİ 

Cinsel işlev bozukluğunun sebepleri altında birçok etken yer alır. Gerek psikolojik gerekse fiziksel etmenler kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygun tedavi için mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir. Uzman hekim bu konuda size özgü birçok tedavi yöntemi sunacaktır. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

İşyerinde Mutlu Olabilmek için 5 öneri

Read Next

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?