Cinsel İsteksizliğe Neden Olan Korkular Nelerdir?

Cinsel İsteksizliğe Neden Olan Korkular Nelerdir?

Cinsellik hayatını zevk veren bir alanı olarak ele alınabilir. Ama hissedilen korku ve baskılar bu durumu tam tersi duruma getirerek sorun haline dönüştürebilir. Bu durum kişinin çevresinden edindiği yanlış ve doğru olmayan birkaç söylentinin kendi bilinçaltında yer edinmesine izin vermesiyle başlar. Bu durum tedavi edilerek atlatılabilen ve çok fazla sorun edinmeyecek bir durum olarak bilinmelidir.

Korku ve Baskılar şu şekilde karşımıza çıkar:

İlk Gece korkusu

Birçoğumuzun cinsellik ile ilgili ilk edindikleri bilgi kaynağı ailesi ve çevresidir. Özellikle kadınları ilk gece de yaşayacağı kanama olayının çok ağrılı ve şiddetli olacağını düşünür. Öyle ki ilk günlerde oturamayacağını ve rahat hareket edemeyeceğini bile düşünen bireyler vardır. Bu korkular çevreden duyulan ve doru olmayan bilgilerden kaynaklı korku ve endişeleri beraberinde getirir.

Penis Büyüklüğü

Özellikle erkekler kendi penislerin çok küçük ya da tam tersi çok büyük olduğu düşüncesine kapılarak cinsellikten kaçınabilmektedir. Böyle düşünüldüğünde bir üroloji uzmanına başvurmak yararlı olacaktır.

Sertleşme Problemi

Erkekler yaşadıkları sertleşme sorunu sonrası bu durumun kalıcı olduğuna inanarak cinsellikten kaçınmayı düşünebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında mutlak cinsel terapiste gidilerek yardım alınması gerekmektedir. Bu şekilde tedavisi mümkündür.

Cinsellik de konuşma korkusu

Uzun yıllar evli olan çiftler cinsellik konusunda isteklerini söylemekte çekinebilmektedirler. Bu durumu ifade etmeyen ve toplumda cinsellik konuşmanın ayıp olduğuna inanan kesimler de mevcuttur. Böyle bir durum da çiftlerin birbiriyle konuşmaları önerilmektedir. Durum böyle devam ederse cinsel isteksizliğe yol açılmış olunur.

Kadının cinselliği başlatamaması

Kadınları cinsellik konusunda erkeklerden bir adım geri de durur. Karşıda ki erkeğin kendisi hakkında yanlış düşünmesini istemeyen kadınlar hep ilk adımı karşıdan bekler.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?