Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel hayatın aktif bir şekilde devam etmesi beraberinde cinsel temas ile oluşabilecek hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıklar ciddiye alınmadığında ilerleme gösterebilmekte ve daha ciddi hastalıklara yakalanmaya sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelindiğinde mutlaka uzman bir doktora görünmek ve bir an önce tedavi yollarını aramak gerekir. Cinsel rahatsızlıkların oluşmasının sebeplerinden biri de korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşamaya devam etmektir. Bu tür hastalıklardan korunmak için mutlaka korunmaya yoluna gidilmeli ve herhangi bir hastalık belirtisi karşısında tedaviye erkenden başlanmalıdır. 

Genital Uçuk 

Kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. Genital uçuk, tedaviye başlanmadığı takdirde; idrar yolu enfeksiyonu, rahim kanseri, düşük riski ve genital bölgede oluşabilecek birçok enfeksiyonel rahatsızlıklara yol açacaktır. Genital bölge kısmında kaşıntılı sivilce olarak kendini gösterir ve ağrı hissedilmesine sebep olur. 

Hepatit B 

Hepatit B özellikle kan yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Kan yolu haricinde cinsel temas ile bulaşan hastalıklar arasındadır. Hepatit B vücuda yayılmaya başlamasından itibaren belirti göstermeye başlar. Bunlar; cilt renginde oluşan farklılık, sık sık ateşli hastalığa yakalanma, kusma ve idrar yapılırken hissedilen acıdır. 

Frengi  

Erken teşhis edilmesi oldukça önemli bir hastalıktır. Vücuda girer girmez etkisini gösterir ve bünyeyi sarsar. Frengi vücuda etki ettikten sonra ağrısı olmayan fakat gözle görülen bir yara şeklinde kendini belli eder. Ağrı kendisini cinsel temas yaşanması durumunda belli eder ve bu ağrı şiddetini artırır. Tedavisine başlanmadığı durumda kişinin bünyesini kötü etkiler ve ilerleyen zamanlarda görme ve işitme problemi yaşanmasına neden olur.  

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz? 

  • Öncelikle cinsel hayatı aktif olan bireylerin korunma yollarına başvurmaları gerekir. Bu şekilde erkek ve kadın cinsel ilişki sırasında birçok hastalığa yakalanma riskini en aza indirir. 
  • Herhangi bir belirti ile karşılaşıldığında korkuya kapılmadan tedavi yöntemine başvurmak gerekir. Bu şekilde ilerlemesini engelleyerek hastalıktan doğacak kötü etkilerden korunmuş olacaksınız. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

2019’da Denerim Diyebileceğiniz Saç Trendleri

Read Next

Beyin Yakan Filmler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?