Cinsellik Bedeni ve Beyni Nasıl Etkiliyor?

Cinsellik Bedeni ve Beyni Nasıl Etkiliyor? 

Cinsel yaşantı birçok araştırmaya konu olmuş ve farklı alanlarda fayda sağlandığı kanıtlanmış bir durumdur. Yapılan birçok araştırma ilk seks deneyiminden sonra bireylerin bu deneyimi tekrar yaşamak istediği sonucuna ulaşılmıştır. İlgi duyulan ve birçok araştırmaya konu olan cinsellik deneyimleri insan ruh ve sağlığına fayda sağlaması ile gündeme gelmektedir. Mutluluk hormonunu üst seviyeye ulaşmasını sağlayan cinsellik deneyimleri hem bedeni hem de beyni olumlu yönde etkilemektedir. 

Cinsellik ve Beden Üzerinde Yaptığı Değişiklikler 

  • Cinsellik, mutluluk düzeyini artırdığı gibi bunu deneyimleyen bireyler tarafından mutlu oldukları aktiviteler arasında birinciyi sırada gelmektedir. 
  • Mutluluk hormonu salgılayan cinsellik hem beyni olumlu yönde etkiliyor hem de vücuda aynı etkiyi yansıtıyor. 
  • Cinsel hayatı aktif şekilde devam eden bireyler, seks yapmanın düzenli egzersiz yapmakla aynı etkiyi vücutlarına hissettirdiğini söylemektedirler. Yapılan araştırmalarda ortalama 30 dakika süren cinsel aktivite de yaklaşık 80 kalori yakıldığı kanıtlanmıştır. 
  • Düzenli seks hayatı olan erkeklerin katıldığı başka bir araştırma sonuçlarına göre cinsel hayatı pasif olan erkeklere göre %80 seks hayatı aktif olan erkeklerin kalp sağlıklarının daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. 
  • Seks hayatı pasif olan ve mastürbasyon yapan erkeklerin seks yaşantısı olan erkeklere göre kalp rahatsızlıklarına daha yatkın olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir durumdur. 
  • Stres, alkol ve sigara kullanımı erken yaşlanmaya sebep olmaktadır. Cinsel aktivitede bulunmak zevk veren bir durum olduğundan yaşlanmaya karşı olan hormonların salgılanmasını artırmaktadır. 

Cinsellik ve Beyin Sağlığı 

  • Yapılan bir araştırmaya göre cinsel hayatı aktif şekilde devam eden bireylerin olayları daha hızlı ve çözüm odaklı çalıştıkları kanıtlanmıştır.  
  • Tek gecelik ilişki yaşamayı seven kişiler ise daha analitik becerileri gelişmiş kişiler olarak ortaya çıkmaktadır. 
  • Seks yapmanın baş ağrısına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada her 3 katılımcıdan 2’sinin seks deneyiminden sonra baş ağrısının geçtiği kanıtlanmıştır. Bu değişim endorfin hormonunun salgılanışı ile birlikte ağrıların kesilmiş olması tahmin edilmektedir. 
  • Mutluluk veren aktiviteler arasına giren cinsel aktivite hem beyne hem bedene tam anlamı ile olumlu dönütler vermektedir.  

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

İlişkileri Güçlendirmek İçin Yapılacak Günlük Rutinler

Read Next

Makyaja Yeni Başlayanlar Hangi Makyaj Malzemelerini Almalı?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?