Ergenlikte Cinsellik Süreci 

Ergenlikte Cinsellik Süreci  

Ergenlikte cinsellik süreci, ergenliğin kendini göstermesi ile birlikte başlar. Ergenlik, çocukluğun genç kızlığa ve genç bir erkek görüntüsüne ulaşılması ile boy gösterir. Böylece artık daha genç bir görünüme kavuşulmuştur. Genç kızlarda kalça ve göğüsler daha belirgin, erkeklerde ise ses tonu, sakal ve kıllanma yaşanır. Tüm bunlar ergenliğin getirdiği durumlar olarak bilinir ve arkasından cinsellik duyguları gelişme gösterir. Kadınlar ve erkekler doğası gereği cinsel arzular yaşamaktadır. Ergenlik döneminde yeni gelişen bu arzu ergen bireylerce ne yapacağını bilemediği bir durum olarak görülür. Ergenlikte cinsellik süreci bedensel olarak kendini göstermeye başladığı bu süreçler de ergen bireyler bu durum başa çıkmaya genelde İnternet aracılığı ile karşılar ya da akranları ile konuşarak bu durumla başa çıkmaya çalışırlar. 

Ruhsal ve Sosyal Süreç 

Ergenlikte cinsellik süreci bedensel içgüdüler dışında da gelişme gösteren bir durumdur. Özellikle ruhsal olarak kendini gösteren yani beğendiği ve güzel bulduğu bir partner ile yaşanan cinsel durumdan ibarettir. Bu süreç de ergenler ne yapacaklarını bilemezler ve istenmeyen hamilelik durumu ile karşı karşıya kalırlar. Ergenlik dönemi cinsellik sürecinin bir diğer unsuru ise sosyal hayatta yaşadığı baskı ve dayatmalardır. Toplum tarafından cinsel yaşantısına bakış açısı değişen ergenlerin en çok zorlandığı durumlardan biridir.  

Ebeveynler Bu Süreçte Nasıl Davranmalı? 

  • Ergenlikte cinsellik süreci yaşta olan çocuğunuz var ise mutlaka bu durum ile karşı karşıya kalınacağı kabullenilmelidir. 
  • Ergenlikte cinsellik sürecine katkı sağlamak adına verilen öğütlerin azaltılması gerekmektedir. 
  • U konuda bilgi verici konuşmalar yapılmalı fakat konuşma çok uzun tutulmamalıdır. 
  • Ergenlikte cinsellik sürecinin getirdiği durumlar da ne yapması gerektiği hakkında konuşulmalı ve korunma yolları hakkında bilgi verilmelidir. 
  • Ahlak dersi verir edasında konuşmaktan kaçınmak gerekir ve mutlaka cezai yaptırımlardan uzak durulması gerekmektedir. 
  • Ergenlikte cinsellik süreci insan doğası gereği normal bir durumdu ve bilinçli davranıldığında başa çıkılmayacak bir durum değildir. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Read Next

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?