Kırk Kilit Otu Nedir?

Kırk Kilit Otu Nedir?

Kırk kilit otu nedir? Doğada kolay bulunabilen çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı da kullanılan bir ot türüdür. Kırk kilit otunun farklı farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Eski çağlara tıbbi çalışmalarda çok sık kullanıldığı bilinmektedir.

Kırk Kilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kırk kilit otunun bir çok faydası bulunmaktadır. Ancak son yıllarda halk arasında genel olarak böbrek taşı sorunlarında kullanılmaktadır. Bunun dışında;

  • Son dönemlerde zayıflamak için kullanılmaktadır.
  • Romatizma ağrılarında tedavi edici etkiye sahiptir.
  • İdrar yolları hastalığında tedavi edicidir.
  • Kadınlarda adet sancısında sancıyı azaltıcı etki yapmaktadır.
  • Saç, tırnak gibi sorunların tedavisinde etkilidir. Bu sorunlar vücudun kan seviyesinin düşük olmasından ortaya çıkmaktadır. Kırk kilit otu kan seviyesini dengelemektedir.
  • Yara tedavisinde yaranın iyileşmesine, iltihaplı bölgenin kurumasına yardımcı olmaktadır.

Kırk kilit otu son dönemlerde zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Zayıflamak için günde iki defa tüketilmektedir. Zayıflama etkisi yaratması sürekli idrara çıkarma etkisi olmasından kaynaklanmaktadır. Sürekli idrara çıkmak vücudun ödem atmasına yardımcı olacağından zayıflamada da olumlu etki yaratmaktadır. Böbrek tedavisinde de kırk kilit otu için ameliyat ile alınamayan taşları bile erittiği halk arasında konuşulmaktadır. Ancak bitkisel bir tedavi edici etkiye sahip olan kırk kilit otu kullanılmadan önce mutlaka doktora da danışılmalıdır. Özellikle hamile olan ve emzirenlerin kullanmaması önem arz etmektedir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?