Hızlı Yağlanan Saçlar İçin 8 Tavsiye

Parlak ve yumuşak saçlar

Hızlı yağlanan saçlar için 8 tavsiye

Gün boyunca bulunulan her ortamın tüm kokusunu ve kirini içine hapseden saçlar, gece olunca kötü bir görünüme bürünüp yağlanır. Fakat saçın hızlı yağlanmasının tek sebebi bu değildir. Mevsim geçişleri de saçın hızlı yağlanmasının en büyük etkenlerinden biri. Bilinenin aksine her gün saç yıkamak, saçı hem daha çabuk yıpratır hem de çabuk yağlanmasına sebep olur. Peki, saçların hızlı yağlanmaması için neler yapılmalı?

Hızlı Yağlanan Saçlar

Saç tipine uygun şampuan ve saç kremi kullanmak

Saçın olması gerekenden çok daha hızlı yağlanması saç derisinde sebum salgılayan bezlerin daha çok çalışmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü olağandan fazla çalışması yağ üretimi demektir. Bu yüzden eğer böyle bir saç derisine sahipseniz, saçınıza uygun şampuan ve saç kremi kullanmak
hızlı yağlanan saçlar için önleyici olacaktır.

Eğer aşırı bir yağlanma varsa bir doktora görünün

Özellikle kadınlarda adet dönemi öncesi ve süresince hormon değişimleri sebebiyle saçlar daha sık ve daha fazla yağlanabilir. Hamilelik ve ergenlik dönemlerinde de saçlar olduğundan çok daha fazla yağlanabilir. Bu gibi durumlarda ise doktora gidip, doğru şampuan ve saç kremi ile soru giderilebilir.

Saçı sık sık yıkamayın

Saçların sık sık yıkanması, saçı hem daha fazla yıpratır hem de saç derisinin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Bu yüzden saçlar belli aralıklarla yıkanmalı.

Saçı yıkarken kullanılan şampuan miktarı önemli

Saçları yıkarken kullandığımız şampuan miktarı çok önemli. Yağlanmasını ve saç derisindeki yağı arındırmak isterken çok fazla şampuan kullanarak daha hızlı yağlanmasına sebep olabilir.

Saç bakımı nasıl yapılır

Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın

Sıcak su saç derisini kurutur, kuruyan saç dersini onarmak için ise yağ bezleri daha çok çalışır bu sebeple saçlar, sıcak su ile yıkanmamalı.

Saç spreylerinden uzak durun

Sprey ve jöle gibi saç şekillendirici ürünler, saçı ağırlaştırırken gözenekleri tıkar. Böylelikle saçın daha hızlı yağlanmasına sebep olacaktır.

Saçınızla çok fazla oynamayın

Gün içinde elde biriken yağ, kir ve ter saçın olduğundan daha çabuk yağlanmasının en büyük sebebidir.

Sık sık saç taramak saçı yağlandırır

Saçları sık taramak yağ bezelerini aktif şekilde çalıştırır. Bu durumda tabi ki hızlı yağlanan saçlar oluşumuna sebebiyet verir.

0 Reviews

Write a Review

Joker

Read Previous

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Read Next

Her Dönem Moda Olan 8 Yaz Tavsiyesi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?