Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış Mevsiminde Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminde güneş kış aylarında da soğuk saçlarımızı olumsuz etkilemektedir. Aşırı soğuklar saçların kırılmasına ve kış aylarında saçlarda aşırı dökülme olmasına neden olmaktadır. Soğuk havaların saçlara zarar vermesinin önüne geçmek için;

  • Saçları her gün yıkamak yerine aralıklarla yıkamayı tercih etmeliyiz. Kış aylarında saçlar normal zamanlara oranla daha fazla kuruduğu için aşırı yıkanması saçın keratin seviyesini azaltmaktadır.
  • Saç yıkarken kullanılan şampuanın saç yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Şampuan aşamasından sonra mutlaka yine saç yapısına uygun nemlendirici de kullanılması gerekmektedir.
  • Kış aylarında saç boyama işlemlerinin azaltılması gerekmektedir.
  • Saç kurutma işleminde fön makinesi yerine havlu tercih edilmesi gerekmektedir. Fön makinesinin dışarıya verdiği ısı ile hava saçın yanmasına neden olmaktadır.

Kış Mevsiminde Kuru Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde bakımı en zor olan saçlar aşırı kuru saçlardır. Bu tür saç yapısında soğuk hava ile saçlar daha fazla kurumaktadır. Bu nedenle dışarı çıkarken bere gibi aksesuar kullanılarak saçın dışardaki hava ile teması önlenebilir. Aynı zamanda tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Kış aylarında kuru saçlar için en ideal çözüm zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisine birkaç damla limon damlatılarak saç tiplerinden uçlarına kadar masaj yapılması kuru ve yıpranmış saçları canlandırmaktadır.

Kış Mevsiminde Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı saçların en büyük sorunu sürekli yıkanmak zorunda olmasıdır. Ancak bu da yağlanmanın artmasına neden olan bir durumdur. Saçı yağlı olan bireylerin kış aylarında kuru saçların aksine hava ile temas etmesi gerekmektedir. Dışarı çıkarken saçın kapatılmaması gerekmektedir. Yağlı saçlardan kurtulmak için en önemli unsurlardan biri de doğru şampuan seçilmesidir. Saç yağlanma oranının fazla olması genel olarak genetik faktörler ya da saça uygun olmayan şampuanlardır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?