Pirinç Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Pirinç suyunun faydaları, saçınızın daha gür ve parlak olması için uygulayabileceğiniz en etkili doğal yöntemlerden biridir. Pirinç suyu hem saçların güçlenmesine yardımcı olur hem de yeni saçların uzama hızını arttırır. Daha etkili bir karışım oluşturmak için yaklaşık bir bardak pirinç suyu ile birkaç damla lavanta, biberiye veya papatya yağını karıştırabilirsiniz.

Saç dökülmelerini azaltmak istiyorsanız da pirinç suyu ile yeşil çayı karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı uygulamadan önce saçınızı şampuanla yıkayarak temizlemelisiniz. Şampuanlama işleminin ardından hazırladığınız karışımı saçınıza döküp kafa derinize masaj yaparak karışımı saç diplerinize yedirmeniz gerekir. Daha sonrasında ise karışımı saçınızda 5-10 dakika aralığında bekletip normal su ile saçınızı durulayabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından saçınız doğal bir parlaklığa kavuşacaktır ve daha sağlıklı görünecektir. Pirinç suyu ile hazırlayacağınız karışımları haftada 2-3 kez saçınıza uygularsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Pirinç suyunun faydaları, öncelikle pirinci mikroplarından arınması için bir süre sirkeli suda bekletin ve ardından bol su ile yıkayın. Tıpkı pilav yapıyormuşsunuz gibi pirinci pişirin. Ancak pişirme esnasında tuz ve yağ gibi maddeler kullanmaktan kaçının. Diğer bir değişle pilav yapmak için kullandığınız suyun 2 katını kullanarak pirinci haşlamanız gerekiyor. Pirinciniz piştiği zaman suyunu bir kaba süzün. Elde ettiğiniz bu suyu konsantre halinde kullanabileceğiniz gibi seyrelterek de kullanabilirsiniz. Seyreltmek için 3 yemek kaşığı pirinç suyunu 1 bardak su ile karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız pirinç suyunu buzdolabında 5 güne kadar saklayabilirsiniz. Ağzı kapalı bir kapta saklamaya özen göstermelisiniz.

Pirinç suyunu saç bakımının yanı sıra cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Seyrelttiğiniz pirinç suyunu yüzünüze her gün tonik olarak uyguladığınızda cildiniz daha beyaz ve aydınlık bir görünüme kavuşacaktır.

Yazar: Joker

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?