Saç Nezlesi Nedir?

Saç Nezlesi Nedir?

Kış ayının gelmesi ile birlikte artış gösteren saç nezlesi, erkeklere nazaran kadınlar da daha sık rastlanan bir hastalıktır. Saçların kaşınması ve kızarması ile birlikte gelişen bu rahatsızlık devamında şiddetli baş ağrılarının yaşanmasına neden olur. Duştan çıktıktan sonra iyi kurutulmayan saçların beraberinde getirdiği bu rahatsızlık saç dökülmesine de neden olmaktadır.

Bunun dışında kullanılan kozmetik ürünleri ve saç derisine zarar verecek işlemler de saç nezlesine sebep olmaktadır. Ciddi bir rahatsızlık olarak görülmese de dikkat edilmediğinde baş rahatsızlıklarına ortam hazırlar.

Saç Nezlesi Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

  • Saçları çok sık bağlıyor olmak, saç diplerinin hava almamasına neden olur.
    Duş sonrası kurutulmayan saçla, soğuk havaya maruz kalarak zamanlar güçsüzleşir ve eski yapısını kaybeder. Bu durum saç dökülmesini de beraberinde getirir.
  • Duştan sonra ıslak olan saça fön tutmak oldukça zararlıdır. Hem saç derisi aniden bir sıcaklıkla karşılaşır hem de saçlar sıcak havaya temas ederek yıpranır.
  • Şampuan kullanımının sıklıkla değiştirmek ve saç bakımında doğal olmayan ürünler kullanmak saç nezlesine yakalanma riskini artırır.
  • Saçları doğru taramak çok önemlidir. Sertçe taranan saçlar saç derisine zarar verecektir. Zarar görmüş bir saç derisi saç nezlesine yakalanmaya daha müsait bir hal alacaktır.

Saç Nezlesi Tedavisi Olan Bir Rahatsızlık mı?

Saç nezlesi tıbbi açıdan hastalık olarak görülmemektedir. Sadece hastalıklara zemin hazırlayan bir durumdur. Saç nezlesinden kurtulmak için öncelikle yapılan hataların tekrarlanmaması gerekmektedir. Bu şekilde neden olan durumlar ortadan kalkar ve saç derisi güçlenerek eski formuna kavuşur.

Saç Nezlesine Yakalanmamak İçin Birkaç Tavsiye

  • Islak saçı doğru kurutmalı ve kesinlikle bu şekilde dışarıya çıkılmamalıdır.
  • Saç bakımı için kullanılan bakım ürünleri özenle seçilmelidir. Doğal yollar saç bakımı için en doğru seçim olacaktır.
  • Saçları şekillendirmek için kullanılan sprey ve jöle kullanımından kaçınılmalıdır.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Okaliptus Yağı Nedir?

Read Next

Sivilcelere Karşı Nasıl Beslenmeli

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?