Stres gidermek için neler yapılmalı?

Stres gidermek için neler yapılmalı

Stres gidermek için neler yapılmalı başa çıkılması zor olarak görünün fakat günlük hayatın getirdiği sıkıntılı bir durumdur. Stres yaşayan bireyler bunu sakin karşılayamaz ve stresin getirdiği tüm olumsuz durumları yaşar.

Stres altındayken sakin davranarak kendimizi akışa bırakmak oldukça zor bir nan önce bu sıkıntılı durumdan kurtulmak isteriz. Stresin getirdiği olumsuz duygu halinden kurtulmak tamamen kendi elimizde birkaç yöntem ile bu durumu lehimize çevirmek oldukça basit. İşte stresle başa çıkmak adına yapılacak en doğru adımlar..

Stresini azaltmak için derin bir nefes al

Doğru nefes almak beynimize giden oksijen miktarını doğru ayarlamamızı ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Stres anında derin bir nefes almak oldukça rahatlatıcı bir etki eder. Günde 3 defa doğru alınan nefes stres azaltma da oldukça etkilidir. Nefes alıp verirken oturup düşünmeli ve nefes alışverişinin vücudumuza nasıl etki ettiği hissedilmelidir.

  • Doğayı seyret

Doğanın gücüne inan. Bütün gün evde oturarak stresten kurtulmak mümkün değil. Derin bir nefes almak için en güzel yer değil midir doğa. Kendinizi doğaya bırakın ve dışarıda yapabileceğiniz etkinlikler düzenleyen. Bunu yaptığınızda doğanın renklerine karışmış ve tüm stresinizi atmış olacaksınız.

  • Düşüncelerini değiştirmeye ne dersin

Stres sizi pozitif düşünceden uzaklaştırır. Doğru düşünerek bu negatifliği atmak sizin elinizde. Düşüncenizi değiştirerek stresinizi azaltabilir ve kendinize duyduğunuz güveni artırabilirsiniz.

  • Endişelerinden korkma

Hayata dair duyduğunuz endişeler sizi strese sürükleyebilmekte. Korktuğunuz ve sizi pozitif düşünmekten alıkoyan kaygılarınızla yüzleşin. Bunlarla yüzleşerek kendinize mantıklı bir yol çizebilirsiniz. Böyle yaptığınız da göreceksiniz ki endişelerinizden korkmuyor ve daha mutlu hissediyorsanız.

  • Spor yap

Stres gidermek için neler yapılmalı başlığımızda son olarak, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan en önemli aktivite hiç şüphesiz spor yapmak olacaktır. Günlük programınızın arasından yarım saat spor yapacağım yazmaya ne dersin? Zamanla göreceksin ki hem daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahipsin hem de olumsuz düşünceleri seni terk etmiş.

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?