Daha Doğru Karar Verme Yolları

Daha Doğru Karar Verme Yolları

Her gün hayatımızda bir konuda karar vermek zorunda kalırız. Doğru karar verme yolları yaşadığımız durumlara göre vermiş olduğumuz kararların her zaman doğru kararlar olmadığını gösterir. Hatta hepimizin en büyük sorunu hep yanlış karar vermektir. Doğru karar vermek elbette mümkündür. Ancak karar verirken bulunan ortam ya da o an ki duygusal durumumuz yanlış karar verme olasılığımızı arttırmaktadır. Doğru karar vermek için mutlaka mantıksal çerçevede hareket edilmesi gerekmektedir.

Kararlarınızı Kendiniz Verin

Karar vermek kişisel bir durumdur. Bir konuda çevrenin fikri alınabilir. Ancak sonuç için her zaman kararı bizim vermemiz gerekir. İnsanlar hayatta yanlış yaparak doğrulara ve belirli olgunluğu erişebilir. Yanlış yapmadan doğru öğrenilmez. Yani verilen karar yanlış da olsa kendi irademizi kullanmış olmamız her zaman önemlidir.

Duygusal Olduğunuz Dönemde Karar Vermekten Kaçının

Duygusallık her zaman bize kötü deneyimler getirir. İnsan elbette duygusal olabilir ya da olmalıdır. Ancak bu duygusallığında bir dozu olmalıdır. Önemli olan konularda belirli bir karara varılması gerekiyor ise kesinlikle duygusallık bu karara karışmamalıdır. Çünkü psikolojik yapımız bu dönemde doğru karar vermemizi engelleyecek düzeyde olabilir.

Hızlı Karar Vermeyin

Hayatta aceleci davranmak genel olarak bize her zaman kaybettirir. Bir yere yetişmek için acele etmek bir trafik kazası ile sonuçlanabilir. Acele il yapılan bir iş yanlış yapılabilir. Aynı durumda karar vermemiz gereken durumlar için de geçerlidir. Önemli bir konuda karar verme aşamasında iken önce zihninizi dinlemeli ve kendinize zaman tanımalısınız. Olayı her yönü ile mantıklı bir şekilde düşünerek doğabilecek sonuçları düşünmek gerekir. Bunun içinde hızlı karar vermemek gerekir. Bu belirtilen durumların her aşaması olayı daha iyi anlamamıza ve daha doğru karar vermemize yardımcı olacaktır.

Özetle karar bizi kararımız olmalı sonuç yanlış olsa bile bizim yanlışımız olmalıdır. Bu yanlışın bir sonraki adımlarımızda önümüzü aydınlatacağı unutulmamalıdır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?