Hayır Demek için 4 Basit Yöntem

Hayır Demek için 4 Basit Yöntem

Hayır demek senin için neden bu kadar zor? Her daim birilerine iyi görünmek mi istiyorsun? Hayır diyememek stres kaynağın mı? Hayır demeyi öğrenmek istiyorsun fakat nasıl başlayacağını bilmiyor musun? Yalnız değilsin.

Çoğu insan çok işi olmasına rağmen sırf hayır demeyi bilmediği ve beceremediği için hep veren taraf olarak kalmıştır. Zamanla fark edersin ki aslında bu durumun sana getirdiği faydalı bir durum yok. Hatta zamanla kullanılmaya başlandığını bile hissetmen normal olacaktır. Bu durumdan kurtulmak için küçük adımlar atarak hayır demeyi öğrenmelisin.

Neden HAYIR demek Benim için bir korku durumu

Hayır demeyi öğrenmek için ilk adım yapılan işten kişiyi neyin alıkoyduğunu bilmesidir. Böylece neye rest çekeceğini bilerek daha doğru adımlar atabilir.

Biliyorum sadece yardım etmek istiyorsun

Evet iyi bir kalbe sahipsin ve amacın sadece insanlara yardım etmek. Size gelen herhangi birini hayır diyerek geri çevirmek oldukça zor senin için ve senin kendi işinden olmana neden olsa bile…

Kaba görünmekten bende hoşlanmam

İnsanlara hayır demek düşünüldüğünde çok kaba bir karşılık olarak bilinir. Fakat başarılı olmak ve işlerini halledebilmek için denilen bir hayır kendine fazla kibar bir hareket hali değil midir?

Dışlanmaktan mı korkuyorsun?

İstenilen çoğu şeyi yapmanın nedeni toplum tarafından dışlanmam korkusu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Reddedilen kişi veya kişiler tarafından dışlanmak kişiye olumsuz bir durum getirmeyecektir aksine etrafında derinlemesine bir temizlik yaparak verimli çalışmasını ve kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Bahsedilen durumlardan herhangi birini hissediyor olmak normal bir durumdur. Bu durumu devam ettirip ettirmemek ise kişinin kendi elindedir. Yapmak isteyeceğimiz şeylere evet, yapmak istemediklerimize hayır demek aslında oldukça basit. Evet yapmak istemediğiniz ve zorunda kalmadığınız bir durumda hayır demek aslında çok olağan bir durum. Bu korkuları üzerinden atarak daha rahat ve kötü hissettirmeyen hayırları hayatına katmaya ne dersin? Önemli olan denilen bir kelime değil onu nasıl söylediğindir. İşte sana hayır kelimesini daha rahat kullanabileceğin bazı ipuçları.

  • Şu sıralar önceliklerin olduğundan bahset ve bunu yapamadığın için üzgün olduğunu sesinle karşı tarafa hissettir.
  • Şu an bunu yapabileceğin için doğru bir zaman olmadığını belirt.
  • Kabul etmeyi çok istediğini fakat bunun mümkün olmadığı söyle.
  • Biraz düşüneceğini ve daha sonra haber vereceğini söyleyebilirsin. Bu sana kendin daha iyi hissettirecektir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?