Melankoli Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız Melankoli ve Melankolik gibi terimlerin anlamları zaman zaman merak konusu oluyor. Melankoli kelimesi ilk olarak Sigmund Freud  tarafından yaş ve Melankoli makalesinde bizlere atfediliyor. Günümüzde ise Çağın trendleri arasındadır yani Normalden daha heyecansız az hareketli hayat tarzı sürdürdüğü depresyona dayanan Duygu değişimi bozukluğu anlamına gelir.

Halk dilinde ise ‘bu hayatın heyecanı meyecanı yok’ anlamına gelir. Tabi 1917’de Freud’un Gazapizmden haberi olamaz ama Gazapizmin Freud’dan esinlenmiş olma olasılığı tartışılabilir. Neticede çağımızın trendleri arasında kafaya oynayan bir hastalıktır.

Sonuçta temizlik yaparak ya da bulaşıkçılık yaparak  5 çocuk okutmaya çalışan teyzemizin çocuğunun Melankolik oluşunu bilmemesi de bir sorundur. ‘Çocuğum sen okuyasın kardeşlerin okusun diye paralıyorum kendimi’ diyen teyzemize ‘Aman anne yapma Ben mi yapıyorum şu an da melankoliğim tuttu senin fakir Edebiyatı’nı ya da ajiten ile ilgilenemeyeceğim’ demesi de bir sorundur. Tabi ki son olmaması gerekiyor.

Yaşam mücadelesi veremeyen, doyumsuz ne istediğini bilmeyen savaşmanın, mücadelenin keyfini süremeyen insanlar içindir. Melankolik bir maskedir bir savunma mekanizması. Unutmayın ki dünyanın en büyük fiili acısını tadan, çığlıklar içerisinde kendinden bir parça var oluşuna dayanan kadınlardan dünyaya geldik. Hele bir durun bir soluklanın, kadınlar değil miydi güneşi doğuran! Demek ki karanlıktan değil mum ışığından bile beslenebilecek bir tabiata sahipsin. Hele dur sabah olsun.

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?