Mutluluk Öğrenilebilir mi?

Mutluluk Öğrenilebilir mi?

Mutluluk, kelimesi hayatta bir çok tanım ile açıklanabilir. Mutluluğun tanımı göreceli olarak değişebilir. Bir çocuğa göre mutluluğun tanımı istediği oyuncağa sahip olması olabilecekken bir yetişkine göre daha geniş kavramlarla açıklanabilir. Mutluluğun yapılan araştırmalara göre genetik faktörlere dayandığı da tespit edilmiştir.

Genetik faktörler ile ortaya çıkabilen bir kavramın doğal olarak sonradan öğrenilmesi de mümkündür. Mutluluk aslında istekle başlar.

Bir insan mutlu olmayı ister ve bunu hedefleri arasına koyarsa başarıya ulaşacaktır. Mutluluk beraberinde gerek iş hayatında gerekse özel hayatta başarılı olmayı da beraberinde getirir.

Nasıl Mutlu Olunabilir?

Mutlu olmanın yolu bireyin kendisine bağlıdır. Bunun için bireyin çaba harcaması ve hayatı fazla ciddiye almaması gerekir. Aynı zamanda fazla basite de almaması gerekir. Mutlu olmak için yapılabilecekler;

  • Hayata pozitif bakmak mutluluk için bir formüldür.
  • İnsanın kendine özgüveni ve kendine olan saygısı mutlu olmak için yine önemli bir unsurdur.
  • Mutluluk için çevre faktörü de oldukça önemlidir. Çevrede huzursuzluk veren ortamlardan uzak durulmalıdır. Negatif enerji alınması bireyin mutluluğunu engelleyebilir.
  • Hayatta her şeye çözüm odaklı yaklaşmak ve sorunlara fazla takılı kalmamak mutluluk için önemli bir unsurdur. Hayatta bir çok sorunun olabileceği ve bunların iradeli davranılarak aşılabileceği unutulmamalıdır.
  • İnsanların kalbinde bulunan öfke, kin gibi duygular her zaman mutsuzluğa neden olur. Bir insana kızmak ve bunu çok fazla düşünmek, sorun haline getirmek bireyin kendinden çok başka insanlara önem verdiğini gösterir.
  • Mutluluk için önce insanın kendine değer vermesi gerekir.
  • Mutluluk için çalışılan ortamın iş hayatının ya da okul hayatının da önemi büyüktür.
  • Özellikle iş ortamının stresli olması insanı mutsuzluğa ve ardından da büyük bir psikolojik travmaya doğru iter.
  •  Eğer ki çalışılan ortamda her türlü çabaya rağmen mutlu olunamıyorsa mutlaka ortamın değiştirilmesi gerekir.

Mutlu olmak ile mutlu görünmek arasında büyük farklılık vardır. Bazı insanlar sadece mutlu görünmeyi tercih eder. Ancak bu samimi bir eylem olmadığı için kalıcı bir durum da değildir. Gerçekten mutlu olan insanın her ortamı daha huzurlu olacaktır.

Mutlu insan hayata daha güzel açıdan bakar ve daha pozitif yaklaşır. Bu da çalışan birinin iş hayatında başarılı olmasını, bir annenin aile hayatında huzurlu olmasını ve bir öğrencinin okul hayatında büyük başarılar elde etmesini sağlar. Ayrıca mutlu olan insan ilginç de olsa her zaman daha güzel görünür.

 Mutlu olan insanın gözlerinin içi de mutluluk yansıtır. Bu nedenle mutlu olan insan bulunduğu ortama da pozitif enerji yayarak mutluluk verir. Mutlu insan her ortamda istenen bir insan konumundadır. Ama tam tersi sürekli melankoli takılan insanlardan bütün çevresi uzaklaşmak isteyecektir.

Mutsuz insan bu durumda kendini daha yalnız hissedecek ve özgüvenini kaybedecektir. Mutlu olmak için çok büyük çabaya gerek yoktur. Önemli olan insanın kalbinde huzuru hissetmesi ve bunu dışa yansıtmasıdır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kırk Kilit Otu Nedir?

Read Next

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?