Okumak Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Okumak Beynimizi Nasıl Etkiliyor? 

Okumak beynimizi nasıl etkiliyor? Sorusunun birçok araştırmaya konu olmuştur. Beynimizde pozitif düşüncenin hâkim olması tüm vücudumuza adeta mutluluk salgılar. İlgilendiğimiz işler beynimizin pozitif yönde düşünmesini sağlar. Kitap okuyarak beyninizin pozitif düşünceler ile dolması sizin elinizde. Kitap okumak karakterin var olması ve değişimi yakalaması açısından düşünüldüğünde ortaya inanılmaz sonuçlar çıkıyor. Yapılan birçok araştırmada keşfedilen muazzam bir hikâyenin insan üzerinde büyük bir değişime etki ettiği söylenmektedir. 

  • Algıda Oluşan Değişim 

Film izlemek oldukça keyiflidir. Ancak filmde bir hikâyenin akışını takip ettiğimizde karşımızda görsel olarak da bir bütünlük vardır. Hayal gücü bu evrede sabitlenir ve sadece beyin izlediklerine odaklanır. Okumak bu durumun tam tersine düşünerek bakış açısını yeniler ve genişletir. Hikâye soluksuz bir şekilde devam ederken beyin hayal gücünde sınır tanımaz ve tüm olguları kendisi hayal eder. Algı burada devreye girer ve herkes aynı hikâyede olsa bile farklı görsel sunar. 

  • Sınırsız Deneyim 

Okurken deneyim devreye giriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda okuduğumuz bir hikâyede yapılan eylemler beyin fonksiyonlarımız tarafından algılanıyor ve sanki o işi yapıyormuşsun gibi işlev görüyor. Örneğin, bir hikâyede karakterimiz yürüyor, beyin bunu fonksiyonel olarak algılayarak yürümeyle ilgili alanlara sinyal gönderiyor. Hikâyenin sonunda beyin aslında tüm olayları deneyimliyor. Okumak beyni nasıl etkiliyor? Sorusunun en şaşırtıcı sonuçlarından biri ise sınırsız deneyime sahip olmak. 

  • Okumak ve Empati 

Araştırma sonucunda elde edilen veriler oldukça şaşırtıcı. Uzmanlar yaptıkları bir araştırmada okurun karakterin yaptığı eylemleri anladığı alan ile normal yaşantısında insanları anlamaya çalıştığı alanın aynı olduğunu söylemektedirler. Düşünüldüğünde hem olayları deneyimliyor hem de empati kurarak ilerliyoruz. Tüm bunlar okumak ve beyin arasında oluşan durumlar. Okumak beyni nasıl etkiliyor? Sorusunun cevabı sadece bunlarla kısıtlı değil tabi. Bu durumlar araştırmalar sonucu ispatlanmış birkaç fayda sadece. Hayatların içerisine girmek deneyimlemek, empati kurmak o anı hayal edebilmek ve daha birçoğu… 

‘’Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır.’’ 

Montaigne  

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Doğal Omega 3 Kaynağında Devrim: Mikroalgler

Read Next

Mastürbasyon Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?