Özgüvenimizi Geliştirecek 4 Önemli Davranış

Özgüvenimizi Geliştirecek 4 Önemli Davranış

Özgüven karakterimizin bir parçasıdır. Hayatımızda iş hayatında başarıyı yakalamamız, ortamlarda istenilen insan olmamız özgüvenimize bağlıdır. Kendine güvenmeyen bir insana kimse güvenmez ve kendine güvenmeyen insan asla mutlu olamaz. Karakter olarak doğuştan özgüvenli olmayabiliriz. Ancak özgüvenimizi geliştirmek için işe kararlı olmaktan ve kendimizi değiştirmekten başlayabiliriz.

Hayır Demeyi Öğren

Özgüveni zayıf olan insanlar ortamlara girmek için kendini zorlayan istenilen insan olmak için herkesin her dediğini yapan bir insan haline gelir. Ancak bu özgüveninizin daha da zayıf olmasına neden olur. Bu durumda da insanlar sizi çıkarları için kullanmaya başlar. Siz onlar için değerli değil gereklisinizdir. Bunu da hissetmeniz kendinize olan güveninizi sarsacak ve sizi zayıf bir insan yapacaktır. Özgüveninizi arttırmak için ilk kural hayır demeyi öğrenmektir. Ne kadar hayır derseniz kendinizi o kadar kullandırmamış olursunuz.

Rol Model Bulun

Kendinizi zayıf ve özgüvensiz hissettiğiniz zamanlarda çevrenizde mutlaka özendiğiniz insanlar vardır. Bunları kendinizle kıyaslayarak kendinizi daha da kötü hissedersiniz. Bunun yerine bu kişiyi rol model alarak siz de bu kişinin tavrını kendinizde uygulayabilirsiniz.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Hiç kimse hata yapmadan doğruyu öğrenemez. Hayat yapılan hatalara takılıp kalmak ile de geçmez. Hata yapmaktan korkmayın. Yaptığınız her hata nerde hata yaptığınızı analiz ettiğiniz sürece yolunuzu aydınlatacaktır. Bu da hatalarınızın azalmasına ve kendinize güveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

Kendiniz Olun

Toplum içerisinde aranılan insan ve başarılı insan olmanın en önemli unsuru doğal olmaktır. Doğal insan daha güler yüzlü, daha sevecen ve çevresini sıkmayan insanlardır. Bu nedenle her zaman olduğunuz gibi davranın. Bir insan ne kadar olduğundan farklı olmaya çalışırsa o kadar itici olur. Bu da özgüven azalmasına neden olur. Özgüveninizi geliştirmek için doğallık çok önemlidir. İçinizin güzelliğini dışarıya yansıtacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çay Ağacı Yağı ve Faydaları

Read Next

Yoğurt Kürü İle Zayıflama

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?