Yalnız ve Mutlu Olunabilir mi?

Mutlu Olmak İçin Birine İhtiyacın Yok 

Günlük hayatın getirdiği stres ve koşturmaca içerisinde kaybolan zihnimizde hep bir şeyler için savaş veririz. Bu karmaşada bazen mutlu muyum? diye sormaya bile fırsat kalmayabilir. Ama biraz düşününce keyfimiz tıkırında gittiğinde kendimizi daha iyi hissettiğimizi fark edebiliriz. Bilimsel olarak yapılan birçok araştırmada mutlu olduğumuzu fark etmemizin mutluluk düzeyini yükselttiğine dair sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Burada ne yazık ki mutlu olmaya odaklanmak yerine farklı birçok eşya veya kişiye bağlı kalmak gerçeği ortaya çıkmaktadır. 

Eşyalar ya da kişilere bağlı kalmadan küçük şeylerle de mutlu olabilmek mümkün. Bazen yalnız kalmanın bunun fark edebilmek adına bir şans olduğuna inanmak gerekir.  

Hayatta ki Amacın Ne? 

İlk bu soruyu sorarak başlamalı insan mutluluk arayışına. Yeni bir ev? Dolu dizgin yaşanacak bir aşk? Son model bir araba? Okunmayı bekleyen binlerce kitap? Hangisi beni mutlu edecek. Bir amaç uğruna savaşarak mutlu olmak mümkün ama mutlu kalabilmek? İşte bu sorunun cevabı sensin. Yalnız kaldığında yanında bir sevgili, bir araba, bir dost yada mükemmel bir ev kalmadığında da mutlu olabilir misiniz? Evet bunu yapabilirsin, kendini severek kendine değer vererek yalnız ve mutlu olabilirsin. Tüm bu detaylar sadece birer amaç olarak seni hayata bağlar fakat kendini sevmek senin mutlu kalabilmeni sağlar. 

Tv izleme süreni Azaltmaya Ne Dersin? 

Tüm gün iş stresten dağılıp eve gelirsin ve koltukta elinde kumanda ile uykuya dalarsın. Peki bunun senin için nasıl bir mutluluk kaynağı olduğuna inanırsın? Küçük bir çocuğun saatlerce televizyon karşısında oturarak ekrana dalmasından duyduğun hassasiyeti kendine de uygulamalısın. 

Doğayı Sev  

Belki de en güzel yöntemlerden biri kendini doğaya bırakmak. Günümüz de doğal olan şeylerin sayısı bu kadar azalmışken bir ağacın altında kuş seslerini dinlemek sence de fazla bir mutluluk getirmez mi sana. Huzurunu artıracak yeşil alanlarda vakit geçirmeyi sev ve doğanın renklerine karış. 

Yeni Bir şeyler Öğren 

Hiç yapmadığın ve asla yapamam dediğin ne varsa yap. Kendini zorla bu hayata daha sıkı tutunmanı ve özgüvenini artırmanı sağlayacak. Zor hobiler edin. O kadar iyi ol ki insanlar seni görmezden gelemesin. Başarılı olmak adına ne varsa hepsini yap. Sana bunu başaramazsın dedikleri ne varsa onu başar. 

Az tüket ve Anı Yaşa 

Anın farkına varıp mutluluğu kucakladığın takdirde tüm olumsuzluklar geçmişte kalacaktır. Anı yaşa ve seni mutsuz eden ne varsa çıkar hayatından. Sabretmeyi öğren, hayata karşı sabret ama sakın unutma hayatına aldıklarına değil hayatın sana getirdiklerine karşı sabret. 

Az tüketmek küçük şeylerle mutlu olabilmek kavramının başında gelir. Günlük tüketimini aza indir ve daha sağlıklı beslen. Vücudunu sev ve kendini keşfet. Yalnızlığın getirdiği tüm olgunluk meyvelerini tat.  

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?