Yaşama Dair

Bunca kargaşanın, esaretin gürültünün içinde yaşamak mıydı asıl olan.

Yaşamak, direnmek miydi, yoksa direnmek miydi yaşamak?

Uzun Uzun Sorular

Yaşama dair, Doğdun sancılar içerisinde, apansızın açtın gözlerini dünyaya, büyümen gerekiyordu artık, fizyolojik olarak. İşte hayatının en uzun, soluksuz maratonunun olduğu süreç ‘Büyümek’. Sonrası yaşlandın ve ölüyorsun. Ömrün bundan ibaret doğacaksın, büyüyeceksin ve öleceksin. Peki, ne kadarını yaşadın hayatın? Terki Diyar ettiğin bu dünyadan Ne götürüyorsun yanında? Ya da arkanda ne bıraka biliyorsun? En büyük serüvenini nasıl yaşadın mesela? Kaç defa âşık oldun, hangi hayalini gerçekleştirebildin, kimlerin hayatına dokunabildin, kimlere izin verdin sana dokunabilmesi için. Kafana esip istifa ettin mi hiç, ya da işten kovuldun mu, pes ettin mi hiç, yıldın mı, bırakıp bir köşeye umutlarını inzivaya çekilebildin mi, ne sundu sana hayat, bu kadar basitleştirilebilen sorularla mı doluydun sen. Peki, sen ne sundun bu hayata? Tekdüze yaşanılması gereken mi yaşanmalıydı, sınırları zorlamaktır hayat, eğer keyif almayı kafana koyduysan farkındalık yaratmaktır yaşamak. Atomu parçalamanı istemiyor kimse senden, asırlar önce parçalandı zaten. Nefes alıp vermek değil yaşamak, o ciğerlerin hakkını vermelisin. Hayatım zor ya da sıradan, herkesin bu şekilde olabilir. O zaman bakış açını değiştirmenin zamanı gelmiştir.

 Yaşanılası bir hayat mücadelesinde keyif almanın yollarını

  • Uzunca bir yola girdin iş, evlilik, kariyer ama tıkandın bırakma!! Bak hemen ileride ayrılan bir patika yol daha var dene ne kaybedersin.
  • Kariyer sahibi olmuşsun, iyi bir maaş, iyi bir işin var ama mutsuzsun. Bu şekilde devam etme o zaman. Çünkü mutsuzluğun sebebi, hep isteyip de bir gün yaparım diye ertelediklerin. Erteleme! Ertelediğin ne varsa hemen gerçekleştirmek için yola koyul.
  • Her akşam aynı can sıkıntısıyla eve gidiyorsun. Günlük yapman gerekenler, beynine kodlananlar yapılmış. Küçük dokunuşlarla başla değişime. Birkaç durak önce in mesela, otobüsten, servisten, yürüyerek git eve hayal kur kendin dinle.
  • Zaman yönetiminden kasıt İşyeri için geçerli değildir sadece. Patronu ol kendinin, hayallerinin ama küçük, ama büyük Kendine zaman ayırmayı unutma.

Yaşama dair, Bir çocuğun ilk adımlarında umudu gör, bir gencin düşüncelerinde dipsiz bir kuyu olan geleceği gör, bir yaşlının geçmişindeki hatıraları gör. Yaşam dedikleri bir sınavsa eğer, asla vazgeçmemeli öğrenmekten, sevmekten. Eklenilebilir, çıkartılabilecek bir hayat sunuluyor sana. Kimse için, kendin için bile heba etmeye hakkın yok. Her şeye sahip olunmuyor, hiçbir şeye sahip olunamadığı gibi. Bir atımlık kurşunun varsa eğer, hedefi tutturmak zorundasın.

Çünkü ‘direnmektir yaşamak’.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Seyduna ve Şahrud Hikayesi

Read Next

Doğal Omega 3 Kaynağında Devrim: Mikroalgler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?