Küba Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

küba hakkında bilinmesi gerekenler

küba hakkında bilinmesi gerekenler

Küba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fidel Castro Che Guevara gibi devrimcilere sahip bir ülke Küba.

ABD’nin sadece onlarca kilometre uzaklığında olduğu halde, korkmadan ona kafa tutabilen ve bağımsız kalmayı başarabilen insanların yaşadığı bu ülkede ilk akla gelen ve insanların rotalarını Küba’ya çevirmesini sağlayan 9 şey. Küba hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

1-ABD AMBARGOSU

ABD’nin Ada’dan çekilmesinin ardından Küba, 1902’de tam bağımsızlığına kavuşmuştur. Diktatör General Fulgencia Batista’ya karşı Fidel Castro tarafından 1953’te darbe girişiminde bulunulmuş fakat başarı sağlanamamıştır. Castro’nun 1955’te başlattığı Temmuz Harekâtı adlı hareketi 1 Ocak 1959’da Batista’nın Ülkeyi terk etmesi ve Küba yönetimini ele geçirmesi ile sona ermiştir.

2- ERNESTO CHE GUEVARA

Ernesto CHE Guevara

Asıl mesleği doktorluk olan ve sosyalizmin gelişmesine öncülük eden Che ve 14 Haziran 1928 yılında Arjantin’in Rosario şehrinde dünyaya geldi. Sosyalist bir ailesi olduğu için Sosyalist düşüncelerle küçük yaşta tanıştı. Buenos Aires de üniversite eğitimini tamamladı. CHE bir arkadaşı ile birlikte Güney Amerika turuna çıktı. Motoru ile birçok yeri gezdi. Pek çok insanla tanıştı, bu seyahatte onu en çok sarsan açlık ve sefalet içinde yaşayan insanlar oldu. O zamanlar aklında adaleti sağlamak için ‘Devrim’ yapılması gerektiği düşünceleri oluştu. Daha sonra Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı. Ardından Küba’ya giderek Fidel Castro ile tanıştı ve ‘Küba Devrimi’ne’ öncülük etti. 9 Ekim 1967 yılında Bolivya ordusuna yakalandı. Yargı karşısına çıkarılmadan Bolivya Cumhurbaşkanı emri ile öldürüldü. Öldürüldüğünde çantasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk isimli kitabı çıkmıştır.

3-FİDEL CASTRO

Fidel Castro

Fidel Castro ‘Küba Devrimi’nin’ önderlerinden olan Kübalı Marksist devrimcidir. Devrimi sonrasında 1959-1976 yılları arasında Küba başbakanlığı 1976-2008 yılları arasında Küba devlet başkanlığı yapmıştır. 1961 ile 2011 yılları arasında da Küba Komünist Parti Birinci Sekreterliğini yürütmüştür.

4-OTOSTOP

Küba’da Otostop

Küba hakkında bilinmesi gerekenler konusunda enteresan bir konu olacak. Küba’da araba sayısı çok azdır de otostop çekmek çok yaygındır. Ülkede otostop noktaları bulunmaktadır, resmi araçlar dahil otostop çekenlere herkes yardımcı olur. Hatta Küba’da otostop çektiğini almamak suçtur!.

5-MÜZİK VE DANS

Küba’da Dans ve müzik

Müzik ve dans söz konusu olduğunda Küba bir efsanedir. Küba’da sokaklarda, kumsalda, evlerde, hiç bitmeyen partilerde, karnavallarda, Rumba, Mango, Çaça Salsa, Bolero dansları ile canlılık ve neşe veren duyguların akışında yaşanan tutku dolu bir hayat var. Küba’da aileler çocuklarını küçük yaşta dansla tanıştırıyor, müzik ve dans kurslarına gönderiyor.

6-DEVRİM

Süreç Fidel Castro’nun önderliğinde 26 Temmuz 1953 Moncada Kışlası isyanı ile başlar 1 Ocak 1959’da Batista’nın kovulması ve Santa Clara Santiago de Cuba şehirlerinin Fidel Castro Che Guevara Raul Castro liderliğindeki isyancılar tarafından ele geçirilerek son bulur. Küba Devrimi terimi aynı zamanda kısaca Batista’nın devrilmesi ve Marksist ilkelerin yeni Küba hükümeti tarafından uygulanması anlamında belirtir.

7-KÜBA’NIN BAŞKENTİ HAVANA

Havana

Karayiplerin en büyük ve canlı kenti olan Küba başkenti Havana, Küba gibi büyüleyici, çekici, eğlenceli ve şaşırtıcıdır. Bu kent enerjisi, müziği, sürprizleri ve ruhu ile içinizi sarar. Buradaki 60 yıllık otomobiller, meraklı koleksiyoncuların onardığı istisnalar değil, ekonomik gereksinimler sonucu kullanılan gerçek arabalardır.

8-ROM

Küba’nın milli içkisi romdur. Bizim milli içkimiz ayran gibi uyku getirmez, aksine mutluluk verir.

9-PURO

Bir Efsaneye göre ‘her Küba purosu Kübalı bir kadının bacağında sarılır’ fakat öyle değildir. Kadınların kendileri için bacaklarında puro sardıkları doğrudur ancak puro tam anlamı ile ince bir tahta üzerinde el ile veya sarma makinaları ile sarılır.

Küba ve Puro

Küba hakkında bilinmesi gerekenler konusunu sizlerle paylaştık. Türkiye’den yoğun bir ziyaretçi alan Küba için burada sizlerle paylaştıklarımızı yerinde görmenizi temenni ederiz. Sevgiyle kalın..

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Read Next

Tatil Başkenti BODRUM

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?