Roma Gezi Rehberi 2019

Romada nereler gezilir

İtalya yarım adasının tam ortasında er alan Roma ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Roma gezi rehberi başlasın. İtalya’nın başkenti olan Roma tarihten gelen önemi ile karşımız çıkmaktadır. Çoktan seçmeli alışveriş olanakları, eğlenceli gece hayatı ve tabi ki tarihi dokusu, sokakları, evleri Roma’yı tam bir tatil şehri haline getirmektedir.

Dünyada en çok turist alan bölgelerden biri olan Roma sadece tarihi ve turistik yapısı ile değil, Katolik kiliselerinin merkezi olan Vatikan’ın da burada bulunması sebebiyle insanlar tarafından ziyaret edilmektedir.  

Romantizmin şehri olarak adlandırılan Roma aşk şehridir, âşıkların şehridir. Roma’nın tersten yazılışı İtalyanca Aşk demektir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma için gezilecek yerler dediğimizde karşımıza onlarca seçenek çıkacaktır. Sizler için bunların en önemlilerini seçip paylaşacağız. 1 haftanızı Roma’ya ayırsanız gezme ile yine bitiremezsiniz. İşte bu sebepten en önemlilerine bakalım hep beraber.

Kolezyum

Kolezyum MS 80 yılında yapımı bitmiş görkemli taştan yapılma bir amfi tiyatrodur. Zamanında gladyatör dövüşleri, avcılık, tiyatro gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Devasa yapısı ile binlerce insanın uğrak noktasıdır.

Trevi Çeşmesi – Aşk Çeşmesi

Nicola Salvi tarafından Klasik ve Barok dönem karışımı olarak yapılmış dünyanın en ünlü çeşmesidir. Bu yapı roma heykelleri ile doludur. Çeşme gece gündüz insanların uğrak yeri durumundadır. Roma’ya sadece bu çeşme için gelen insanlar mevcut.

Pantheon

Bu yapının diğer adı ‘Tüm Tanrılar Tapınağı’ olarak bilinmektedir. Devasa kubbesi ve ortasında ışık alsın diye bırakılan boşluk sizleri etkileyecektir. Roma tarihine ışık tutan birçok kişinin mezarı buradadır.

Roma Forumu

Roma formu, tarihi Roma’da ticaret ve pazar alanında merkezi konumundadır. Kolezyuma yakındır. İçeride birçok eser mevcuttur.

İspanyol Merdivenleri

Bizlerde olduğu gibi Romalılarda arkadaşları ile buluşmak için merkezi bir konum vardır. İşte Kadıköy’de boğa heykeli neyse Roma’da İspanyol merdivenleri odurJ İspanyol merdivenlerinin bulunduğu alan şehrin merkezindedir ve alışveriş için oturup bir şeyler için uygun bir konumdadır. Toplam 135 basamaktan oluşmaktadır. Adı İspanyol elçiliğinden gelmektedir.

Vatikan

Vatikan İtalya’dan ayrı bir ülkedir. Dünyanın en küçük ülkesi konumundadır. Roma sınırları içerisindedir. Katolik kilisenin merkezidir. Roma görülmesi gereken bir noktadır.

Castel Sant Angelo

Bu yapı Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu eski bir Roma kalesidir. Zamanında papaların güvenliği için kullanılan bir yerdir.

Piazza Venezia

Romanın ünlü meydanlarında birindeyiz Piazza Venezia.  Meydan imparator Traian’ın kazandığı bir zafer sonrasını temsil eden heykel mevcuttur.

Piazza del Popolo

Roma’nın en büyük meydanıdır. Romanın en büyük parkının hemen yanındadır. Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olarak bilinmektedir. Alanın bulunduğu yerde ikiz kiliseler olarak bilinen kiliseler mevcuttur.

Roma gezi rehberi için sizlere derlediğimiz yerler bu kadardır fakat Roma bunlar gibi daha birçok güzelliği ile sizlere ev sahipliği yapacaktır.

Roma Mutfağı

Roma mutfağı en zengin mutfaklardandır. İtalyan mutfağının kalbinin attığı yerdir. Şehirde bu lezzetlerden faydalana bileceğiniz kafeler ve restoranlar mevcuttur. Dünyaca bilindiği üzere makarna italya’da en meşhur yemeklerin başında gelmektedir. Makarnanın her hali sizleri sunulur. Daha sonra ülkemizde de yaygın olan Pizza lezzeti karşımıza çıkmaktadır. Pizzanın en farklılarını merkezinde bulabilirsiniz. Tatlıları olan Tiramisu harika sunumları ile kahvelerinizin yanında size eşlik edebilir. Son olarak Roma dondurmasını atlamak olmazdı. Romalıların deyimiyle Gelato enfes lezzetiyle tadabilirsiniz.

Roma Gece Hayatı

Roma gece hayatı nasıldır sorusu aklımıza gelmiştir. Şimdi bu muhteşem tarihi yapıları gündüz gözüyle gördük peki gece ışıklandırması altında nasıl görünmektedir. İşte gelelim bu muhteşem Romanın gecelerine. Şehrin eğlence merkezi, Testaccio bölgesidir. Gece hayatının kalbi burada atmaktadır. Roma gece hayatı için çok fazla seçeneğe sahip olan bir yerdir. Sizlerde kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz ama belirtmekte fayda gördüğümüz konu pahalı olmasıdır. Dikkatli olmanız tavsiye edilir. Gençlerin toplandığı yer olarak İspanyol merdivenleri gösterilebilir.

Roma gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Sizlerden Roma’yı görüp gezenlerin eklemek istediği bir düşüncesi varsa yorumlara bekliyoruz.  Başka bir şehir yazımızda görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Read Next

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyetinin Faydaları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?