12 bin Yıllık Gizemi ile Göbeklitepe

Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe
Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe

2019 Yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile büyük merak konusu olan Göbeklitepe Şanlıurfa ilinde yer almaktadır. Arkeologlar tarafından 12 bin yıllık gizemi olduğu söylenen ve bulunması ile şimdiye kadar doğru bilinen bir çok tarihi olayların aslında farklı olduğunu da gösterecek olan bir yapı olduğu söylenmektedir. Göbeklitepe UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesine de alınmıştır. Ayrıca ziyaretçilere de açılmış olup Arkeologlar tarafından tarihi görmek isteyen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yapı olduğu söylenmektedir. 12 bin yıllık gizemi ile Göbeklitepe yeniden ziyarete açılması ile adını sık sık duyurmaya başlamış ve arkeologların ilgi odağı haline gelmiştir. Çünkü Göbeklitepe Dünyanın en eski tapınak merkezi olduğu tespit edilmiştir.

Göbeklitepe Ne Zaman Keşfedildi?

Dünyanın en eski tapınak merkezi olan Göbeklitepe’nin adını son yılarda duysak da aslında çok eskiden keşfedilmiş bir bölgedir. Hatta koruma amaçlı üzerine çelikten çatı dahi inşa edilmiştir. Ancak 2016 yılında ziyarete kapatılmıştır. Göbeklitepe’ ye verilen önemin artmasının bir diğer nedeni ne Dünya Mirası Listesine alınmasıdır. İlk olarak 1963 yılında keşfedilmiş olan Dünyanın en eski tapınak merkezi olan Göbeklitepe’ de yapılan kazılar Alman arkeolog tarafından yapılmıştır. Bu kazılar uzun süre devam etmiştir.

Dünyanın En Eski Tapınağı Olan Göbeklitepe’ de Neler Var?

Göbeklitepe’ de yapılan kazılarda taştan hayvan figürlerine rastlanmıştır. Yine yapılan kazılarda çok eski çağlara ait ibadet için kullanılan taşlara da rastlanmıştır. Bu taşların ibadet için dikildiği kesin olarak bilinmese de arkeologlar tarafından bu şekilde yorumlanmaktadır. Göbeklitepe antik bir bölge olarak kabul edilmiş olup tarihe ışık tutacak bir yapıdır. Bu nedenle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?