Azerbaycan/ Bakü

Bakü Genel Tanıtımı

Bakü, Azerbaycan’ın başkenti konumundadır. Bakü halkının geçim kaynağının büyük bir kısmını petrol oluşturmaktadır. Hem sanayi alanında hem de ticaret de oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bakü, diğer Azerbaycan şehirlerinden farklı olarak bir liman kenti özelliği taşımaktadır.

Bakü, kültürel faaliyetlere de çok önem veren bir şehirdir. Bakü tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bakü isminin anlamı rüzgarlar şehri olarak da bilinmektedir. Bakü’ye gidebilmek için farklı birçok ulaşım yolları kullanılabileceği gibi en uygun olan otobüs ile ulaşım sağlamaktır.

Bakü’yü Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Bakü mutfağına has eşsiz lezzetler

·         Doğası ve temiz havası

·         Azeri halkının aşırı konuk sevgisi

·         Gezilecek yerlerin olması

·         Tarihi yerlerin varlığı

Bakü Gezilecek Yerler

Bakü, gezilecek yerleri ile dikkat çekmektedir. Birçok ziyaretçinin hayran olduğu yerler Bakü de yer almaktadır. Bakü de görülmesi gereken yerlerin başında Şirvanşahlar Sarayı gelmektedir. Bakü’nün simgelerinden biri olan Kız Kalesi de dikkat çeken tarihi yerlerdendir. Bakü için önemli bir yere sahip olan halı dokumacılığının simgesi Letif Kerimov Halı Müzesi yine ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Bakü ziyaretinde gidilmesi gereken yerlerden biriside Bakü Hayvanat Bahçesidir. Bunlar dışında Ateşgah da yine Bakü de mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

Bakü’de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Bakü oldukça zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Et yemeklerinden hamur işi yemeklere kadar birçok yemek Bakü mutfağında yer almaktadır. Bakü’nün en meşhur yemeklerinden birisi Azeri pilavıdır. Et ve pirincin çok uyumlu olduğu bir pilavdır. Duşbara adı verilen Bakü’ye özgü bir börek türüdür. Mersin balığı da yine Bakü mutfağının damaklarda unutulmaz bir tat bırakan lezzetlerindendir. Bir de Bakü baklavası var ki yiyenlerin asla unutamadığı bir tatlıdır. İçine koydukları safran bu tatlıyı çok özel yapmaktadır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Yunanistan/ Selanik

Read Next

Gaziantep/ Yavuzeli

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?