Çanakkale/ Bozcaada

Bozcada Genel Anlatım

Bozcada Ülkemizin üçüncü büyük adası olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda da Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. En ilginç özelliği ise köy yerleşimi olmayan tek ilçedir. Bozcaada’nın etrafında da küçük adacıkları yer almaktadır. Bozcaada’nın en yüksek yerinin Göztepe olduğu bilinmektedir. Bölge eşsiz doğa güzellikleri ile turistlerin odak noktasıdır. Bölge yaz tatillerinde tercih edilen yeşilin ve mavinin hakim olduğu ilçeler arasındadır.

Bozcaada’nın girişinde dikkatleri çeken tarihi bir kale bulunmaktadır. Bölge eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olup birçok mitolojik hikayelerde ve efsanelerde adı geçmektedir. Bölgede daha önce Rumların hakimiyet sürdüğü bilinmektedir. Bölgenin geçim kaynağı arasında balıkçılık ve bağcılık bulunmaktadır. Gün batımı deyince aklımıza Bozcada gelmektedir. Gün batımının seyredilebilmesi için özel seferler dahi düzenlenmektedir.

Bozcada’ ya Gidenlerin Bilmesi Gerekenler

Bozcaada’ya ulaşım konusunda otobüs ve feribot kullanılmaktadır. Geyikli iskeleye kadar otobüs bileti alarak ulaşım sağlanabilmektedir. Geyikli iskelesinden sonra ulaşım için feribot kullanılarak adaya gidilebilmektedir. Çanakkale merkeze de uçak ile ulaşım yapılabilmekte Bozcaada’ya geçmek içinde deniz otobüsü kullanılabilmektedir.

Bozcaada’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Hiçbir yerde görülemeyecek eşsiz gün batımı manzarasına sahiptir.

·         Üzüm bağlarını, bağlardan elde edilen üzümlerden şarapların yapımını zevkle izleyebiliriz.

·         Hem ekonomik hem de vazgeçilmez bir tatil imkanı sunmaktadır.

·         Otantik kafeterya ve görsel mekanlarıyla huzur vermektedir.

·         Şehir kalabalığından uzaklaşarak kafa dinlemek için ilk noktadır.

Bozcaada’ da Gezilecek Yerler

Geziye ilk olarak Bozcada kalesinden başlanılabilir. Sonrasında tabi ki Rumlardan günümüze tarihi miras olan kiliseler başta gelmektedir. Ayazma manastırı, Meryem Ana Kilisesi, Polente Feneri ile gezinize devam edebilirsiniz. Ada da feribot turu ve gün batımını seyretmek de gezi planlarınızın başında yer almalıdır. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz eşsiz doğa güzelliğini resmedebilirsiniz.

Bozcaada’da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Bozcaada üzüm bağları ve şarabı ile meşhurdur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde taze üzüm reçelleri, üzüm bağlarından elde edilen ev yapımı şarapları rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca adanın görselliği ile ilgili şirin hediyelik eşyaları da satın alabilir ve anı olarak evinizin bir köşesinde kullanabilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Diyarbakır / Dicle

Read Next

Tunceli/ Pertek

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?