Diyarbakır / Dicle

Dicle Genel Anlatım

Diyarbakır denilince aklımıza ilk genel Dicle Nehridir. Çoğumuz aslında Dicle’nin ilçe olduğunu bilmemekteyiz. İlçe tarihte bir süre Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı bir bucak olarak ‘’Eğil’’ adıyla geçmektedir. Daha sonra Diyarbakır’ a bağlı bucak olduğu kesinleşmiş ve Dicle ismini almıştır. Dicle ilçesi çok eski tarihlerden beri yerleşim birimidir. Diyarbakır da bulunan üniversitemiz de adını bu ilçeden almıştır.

Tarihi bakımdan birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgedeki efsanelere göre Dicle ilçesi Havva’nın cennetten kovulduğunda düştüğü yer olarak bilinmektedir. Tarihte bölgede Akadlar, Persler, Roma Bizans gibi medeniyetler ve devletler hüküm sürmüşlerdir. Bu medeniyetlerden sonra İslami Döneme geçilmiştir.

İlçenin büyük bir bölümü dağlık ve ormanlık alandır. Bölgenin büyük kısmının meşe ağaçları ile kaplı olması ve ormanlık olması nedeni ile diğer ilçelere oranla daha fazla yağış almaktadır. İlçede geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Meyve bahçeleri de bağcılık yapılmasında etkili olmuştur. Üzüm denilince akla gelen en önemli bölge olarak ilk akla gelen yerler arasındadır.

Dicle Ziyareti Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Genel anlamda bakıldığında ilçe çok fazla gelişmiş durumda değildir. Fakat tarihi ve turistik açıdan çok önemli değerlere sahiptir. Turistik gezi yapılması gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alabilecek konumdadır. Tarihten efsanevi ve gerçek izler taşımaktadır. Ziyaret etmek isteyenlerin rahatlıkla gezebileceği ve hiç duyulmayan efsaneleri öğrenebileceği bir ilçedir.

Dicle’yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep                              

·         Eşsiz tarihi eserlere sahiptir.

·         Nehir, baraj ve köprüleri ile doğa güzellikleri muhteşemdir.

·         Taş mimari ile yapılan evleri görülmeye değerdir.

·         Cami ve türbeleri ile tarihimizi öğrenebileceğimiz ilçedir.

·         İslamiyet’in nasıl yayıldığını ve günümüze bıraktığı eserleri görmek için ziyaret edilmeye değer bir bölgedir.

Dicle’ de Gezilecek Yerler

Eski medeniyetlerin bıraktığı izler yer almaktadır. Gelenek ve görenekleri insanların sıcaklığı eski zamanlardaki huzuru bulabileceğimiz şekildedir. İlk gezilecek yerler arasında Kral Kızı Taşı, Kral Kızı Barajı, Delikli Taş yer almaktadır. Bunlara ek olarak eski dönemlere ait taş mimari evleri, türbe ve camileri gelmektedir. Bu güzellikleri görebilmek ve efsaneleri dinlemek için Dicle’ ye gidebilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Akrep Burcunun Özellikleri

Read Next

Çanakkale/ Bozcaada

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?