Doğa Harikası Kaz Dağları

Kaz Dağlarına Gidenlerin Görmesi Gereken Yerler

Sütüven Şelalesi

Kaz dağlarında ilk ziyaret edilmesi gereken yerler arasına Sütüven şelalesi bulunmaktadır. Orman güzelliği ile beraber akan bir şelale ve doğanın eşsiz manzarasına şahit olmak mümkündür. Sütüven şelalesi suyunun en önemli özelliği suyunun aşırı derece de soğuk olmasıdır. Sütüven şelalesinin olduğu çevrede aynı zamanda Romalılar döneminden kalma tarihi yapılarda görülebilmektedir.

Sarıkız Tepesi

Sarıkız tepesi de yine Kaz dağlarının milli park kabul edilen alanı içerisinde yer alan zirvelerinden biridir. Bu tepeden Kaz dağlarının muhteşem manzarası görülebilmektedir. 

Çamlıbel Köyü

Çamlıbel, Kaz dağlarının yerleşim alanlarının olduğu bir köy yeridir. Bu alanda çok yine çok güzel ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Ayrıca Çamlıbel köyü turistik bir köy olması ile ünlüdür. Bu nedenle bu alanda eşsiz güzelliklere sahip oteller bulunmaktadır. Konaklama için tercih edilmesi gereken yerlerden biridir. 

Mıhlı Şelalesi

Kaz dağları içerisinde bir çok şelale bulunmaktadır. Hatta bazı yakın yerleşim yerlerinin içme suları da bu doğal kaynaklardan temin edilmektedir. Mıhlı şelalesi eşsiz göletleri ile ünlüdür. Bu alanda her türden ağaç bulunmaktadır. Piknik yapılması için de uygun piknik yerleri de bulunmaktadır. 

Kaz Dağlarına Gidenlerin Bilmesi Gerekenler

Kaz dağlarını ziyaret edecek olan kişilerin yol güzergahlarını iyi bilmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse daha önce gitmiş olan biri ile gidilmesi gerekmektedir. Yine hava şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaz dağlarında yoğun oksijen olduğundan dolayı yaz günü bile aşırı soğuk olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka uygun kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir. Kaz dağlarının eşsiz güzelliklerini görmek isteyen kişilerin öncelikle Kaz dağları hakkında bir çok bilgiye sahip olması gerekmektedir. Gezilmesi gereken yerler ile ilgili bir araştırma yapılarak gidilmesi bütün doğa harikalarının görülmesini sağlamaktadır. Kaz dağlarında kamp yapmak isteyen kişilerin mutlaka kamp için hazırlıklı gitmesi gerekmektedir. Kamp dışında konaklama yapmak isteyen kişilerin konaklama ile ilgili gerekli bilgileri öğrenerek gitmesi gerekmektedir. Bölgede köy ve turistik pansiyonlar da çok fazladır. Ama yine de en güzel manzaralı konaklama imkanları değerlendirilmelidir. 

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?