Gaziantep/ Yavuzeli

Yavuzeli Genel Tanıtım

Gaziantep iline bağlı bir ilçe olan ilçe olup şehir merkezine 39 km uzaklığındadır. Şehir tarihten izler de taşımakta olup eski adı Cingife olarak bilinmektedir. Daha sonraki yıllarda ilçenin adı Yavuzeli olarak değiştirilmiştir. İlçede geçim kaynağı tarıma ve hayvancılığı dayanmaktadır. İlçede sanayi yaygın olmadığından il merkezine çok fazla olmasa da göç vermektedir. Bölgede sünni halkında yoğun olarak yaşadığı bilinmektedir. Bölgede farklı mezhep ve ırktan insanların olduğu etnik bir yapı vardır.

Köy kesimlerinde de nüfus yoğunluğu fazla olup bu kesimlerde Alevilerin yoğun olduğu bilinmektedir. Tarihimiz açısından önemi Yavuz Sultan Selimin sefere giderken bu ilçede konakladığından kaynaklanmaktadır. İlçenin adının da rivayete göre Yavuz Sultan Selimin isteği ile ‘Yavuzun İli’ denmesinden geldiği bilinmektedir. Antik önemden günümüze kadar gelen tarihi yapılarının başında Rum Kalesi ve Dolmen mezarlıkları gelmektedir. Bölgeye ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Gaziantep il merkezinden veya farklı şehirlerden ilçeye seferler bulunmaktadır.

Yavuzeli’ni Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Tarihin taşıdığı izleri keşfetmek

·         Rum kalesinin eşsiz güzelliğini görerek tarihin izlerini hissetmek

·         Anıt mezarların hikayelerini dinlemek

·         Bölgedeki etnik yapıyı yakından görerek halkın sıcaklığını hissetmek

·         Eşsiz ve yöresel lezzetleri yerinde tatmak

Yavuzeli Gezilecek Yerler

Bölgede ilk olarak gezilmesi gereken yerler tarihten izler taşıyan Rum Kalesi, Dolmen Mezarlıkları Karapınar Göl Gazinosudur. Bu yerlerden sonra ilçenin köyleri ve beldeleri gelmektedir. Eşsiz doğa güzellikleri ilçenin bilet alarak ziyaret edilmesi için en önemli sebeplerdendir.

Yavuzeli’nde Ne Yenir? Neleri Meşhur?

İlçenin meşhur lezzetlerinin başında baklava gelmektedir. Bunun dışında bölgede yoğun olarak Antep fıstığı yetiştirildiğinden Antep fıstığı ile yapılan eşsiz tatlı türlerini mutlaka denemelisiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Azerbaycan/ Bakü

Read Next

Konsantre Büyüme Hormonu ile Gelen Güzellik

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?