Kars/ Digor

Digor

Doğu Anadolu Bölgesinde Kars iline bağlı bir ilçedir. İlçenin Ermenistan ile sınırı vardır. Sınır uzunluğu da 62 km’ dir. İlçede geçim hayvancılıkla sağlanmaktadır. Kısmen de olsa tarım da yapılabilmektedir. Tarım genellikle sulu tarım şeklindedir. Bölge kıvrım dağlarının uzandığı alanda yer aldığından oldukça engebeli yapıya sahiptir. Engebeli olması nedeni ile modern tarım fazla gelişmemiştir. Tarım ve hayvancılığa ek olarak da mevsimlik işçi olarak da bölge halkı geçimini sağlamak için çalışmaktadır. Osmanlı zamanında Arpaçay’ a bağlı bir köy iken sonra Kağızman ilçesine bağlanmıştır. Daha sonra da Kars iline bağlı ilçe olarak Digor adı verilmiştir. Tarihte yaklaşık 40 yıl Rus işgalinde kalmıştır. Daha sonra Rus işgalinden kurtarılmıştır. Bölgede daha önce Rus işgalinde kaldığından tarihi eserlere de Rus kültürü yansımıştır. Bölgede önemli tarihi kiliseler bulunmaktadır.  Erzurum Kars platosunun doğu kısmında yer aldığından yağış oranı fazladır. Bölgede insanın ruhunu dinlendiren eşsiz manzaralar vardır.

Digor’ u Ziyaret Etmek için 5 Sebep

·         Rus kültürünü yakından görmek

·         Bölgedeki tarihi eserleri ve kiliseleri gezmek

·         Bölgenin eşsiz manzarası ve doğa güzelliğini keşfetmek

·         Doğu kültürünü yakından görmek

·         Bölgedeki ünlü su kaynaklarını görmek

Digor’ da Gezilecek Yerler

Bölge kiliseleri ile ünlüdür. Gezilecek yerler arasında en başta kiliseler gelmektedir. En önemli kiliseleri Beş Kilise, Tekor Kilisesi, Müren Kilisesi gibi kiliselerdir. Kiliselerin bazıları insan faktörü ile bazıları da doğal afet nedeniyle zarar görmüştür. Bazıları da korumaya alınmıştır. Rivayete gör Dede Korkutun da bu bölgede yaşadığı söylenmektedir.

Digor’ da Ne Yenir? Ne Meşhur?

Bölgede peynir üretimi yapıldığından peyniri ile ünlüdür. Özellikle kaşar peyniri bilinmektedir. Bal üretimi de yapılmakta olup balı ile ünlüdür.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Frida Kahlo Kimdir?

Read Next

Seyduna ve Şahrud Hikayesi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?