Boztepe Gezi Rehberi – Kırşehir

Boztepe

Boztepe gezi rehberi Kırşehir iline bağlı 562 km² alana sahip ilçelerden birisidir. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta olan bu ilçe, oldukça yakın mesafede ulaşımı çok kolaydır. İlçede, daha çok karasal iklim hakimdir. En fazla yağışı bahar aylarında alır. Boztepe ilçesini temel geçim kaynağı, İç Anadolu genelinde olduğu gibi tarım ve hayvancılıktır. İlçe, gelişime ayak uydurarak son teknoloji ile mandıra hayvancılığı yapmaktadır. İlçede bulunan sanayi bölgesi ilçe halkının ihtiyacını yeteri kadar karşılamaktadır. Kırşehir depreminde oldukça büyük hasarlar almıştır. Boztepe ilçesi kendi yaralarını sarmaya çalışmış ve bunu oldukça iyi başarmıştır.

Boztepe ilçesinde iç Anadolu gelenek ve göreneklerini halen devam ettiren, sıcak kanlı insanlar bulunmaktadır. Buraya gittiğinizde hiç yabancılık çekmezsiniz. Boztepe halkının sizi karşılamasından çok memnun kalırsınız. Kendine has deyimleri, manileri, oyunları ve lezzetleri olan şirin bir ilçedir. Boztepe günlerine denk gelirseniz yöre halkı ve eşsiz lezzetlerin buluşması ve Boztepe günleri bünyesinde yapılan etkinlikleri görme sansı elde edersiniz.

Boztepe’yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         İç Anadolu kültürünü hissetmek

·         Doğayla iç içe gezinti yapmak

·         Eşsiz lezzetleri ile tanışmak

·         Boztepe halkının sıcaklığını yakından görmek

·         İlçenin kendine has gelenek ve göreneklerini yerinde öğrenmek

Boztepe’de Gezilecek Yerler

Boztepe ilçesi Kırşehir depreminde büyük hasar alıp, kendini toparlayıp geliştiren bir ilçedir. Muhteşem köyleri ve sulama göletleri gezilecek yerler arasındadır. Harmanaltı göleti bu göletlerden birisidir.

Boztepe’de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Boztepe gezi rehberi ile ilçesinin eşsiz lezzetlerinden birisi Kürt pilavıdır.  Bu pilavda Et suyu ve bulgurun muhteşem buluşması ve kuyruk yağının tereyağı ile bütünleşmesi damaklarınızda unutulmaz bir tat bırakacaktır.Boztepe çöreği yine ilçeye has lezzetlerdendir. Yöre halkının çalışkan kadınları tarafından toprak tandırlara yapıştırılarak yapılan bu çörekler hem gözünüzü hem karnınızı doyuracaktır. Yine Boztepe ilçesinde yetişen kavun ve çekirdek buranın meşhur lezzetleri arasındadır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Gümülcine Gezi Rehberi – Yunanistan

Read Next

2019 Yılı Makyaj Trendleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?