Londra Gezi Rehberi 2019

londrada ne yapılır

Londra gezi rehberi

2000 yıl kadar önce yaşamın başladığı İngiltere’nin başkenti Londra! Evet, arkadaşlar bugün sizlerle Londra gezi rehberi inceleyeceğiz. Bakalım Londra’da neler yapılır, nereler gezilir, neler yenir hep beraber öğrenelim.

Londra gezi rehberi

Londra’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Adının Romalılar tarafından koyulduğu bilinmektedir. İlk kurulduğu tarihten beri çok kültürlülüğü ev sahipli yapmıştır. Şuan 72 millete ev sahipliği yapıyor desek yanlış olmaz. Hintli, Çinli, Amerikalı, Türk, Kürt, İspanyol, Rus, Boşnak, İtalyan, Sırp akılınıza ne kadar millet geliyorsa işte Londra’da hepsi var. Bu çok kültürlülüğü kendi içinde benimsemiş kaynaştırmış nadide şehirlerdendir.

Günümüzde hala daha Monarşinin devam ettiği bir ülke olan İngiltere’de şuan kraliçe II Elizabeth varlığını sürdürmektedir. Buckingham sarayında torunları ve gelinleri ile birlikte yaşamaktadır. Son zamanlarda dünya basınına oldukça fazla magazinsel anlamda yansıdıklarını bilmekteyiz.

Londra’da resmi dilin İngilizce olduğu bilinmekte fakat enteresan olan ve yukarıda yazdığımız çok kültürlülüğü desteklemesi için bu bilgiyi atlamak istemeyiz, toplamda 300 den farklı dilin konuşulduğu bir şehirdir Londra.

Londra’da Gezilecek Yerler

Buckingham sarayı

Londra gezi rehberi

Bu saray 1703 yılında Buckingham dükü için inşa edilmiştir. 1837 de Kraliçe Victoria ile birlikte kraliyet sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Saray görülmesi gereken noktalardan biridir. 775 adet odası bulunmaktadır. Sarayın belirli kısımları ziyaretçiler tarafından gezilmeye müsaittir. Şuan Kraliçe II. Elizabeth’e ev sahipliği yapmaktadır.

London Eye

Londra gezi rehberi

Londra’ya yolu düşen bütün arkadaşlarımızın önünde resim çekildi bu dev dönme dolap. Sizlerin de gittiğinde ziyaret etmesi gerekir. Bir nevi insanlarımız arasında Londra’ya gitmenin ispatı niteliğini taşımaktadır. Bu dev dönme dolap 32 kapsülden oluşur. Bunun karşılığı ise Londra’nın 32 ilçesi olmasıdır. Yolunuz Londra’ya düşerse sizde bu dönme dolapta bir tur atmalısınız.

Westminster Sarayı

Londra gezi rehberi

Şehrin saat kulesininde bulunduğu sarayın temelleri 1016 yılında atılmıştır. Daha sonra 1512 yılında büyük bir depreme maruz kalmış tamir edilmiş ve daha sonra yine bir büyük yangına yakalanmış bu sefer ki yapımı 30 yıl sürmüştür. Şuanda meclis binası olarak kullanılmaya devam etmektedir. Big Ben saat kulesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Tower Bridge

Londra gezi rehberi

Kule köprüsü olarak bilinmekte olan görülmesi gereken yerlerden biridir. Turistlerin fotoğraf çekilmek için geldiği uğrak bir noktadır. 1894 Yılından itibaren insanların kullanımına açılmıştır.

Hyde Park

Londra gezi rehberi

Dünyadaki en ünlü parklardan bir tanesi london parktır. Yoğun bir insan nüfusuna sahip olmasına rağmen şehirdeki yeşil alan miktarı oldukça fazladır. 350 dönümlük bir alana sahip olan Kraliyet parkı olarak bilinen Hyde park orada yaşayanlar ve gelen turistler için uğrak bir noktadır.  

Trafalgar Meydanı

Londra gezi rehberi

Şehrin merkezi toplanma noktası buluşma adresi olarak gösterebileceğimiz, Şehirdeki eğlencelerin kutlamaların adresi olarak gösterilen Trafalgar meydanı. Dünyaca ünlü bu meydandan her gün binlerce insan geçmektedir. Meydanda İngiliz kültürüne ait yapılar ve izler bulmak mümkündür.

British Museum

Londra gezi rehberi

Yıllık ortalaması 6 milyon ziyaretçi olan İngiltere’nin dünyaca ünlü müzesidir. Bu müze 13 milyonun üzerinde esere ev sahipliği yapmaktadır. Müzeyi hakkını vererek gezmek isterseniz birkaç gününüzü ayırmanız gerekebilir. Ayrıca İngiltere’de çıkarılan bir kanun ile müzelerde girişler ücretsizdir.

Oxford Street

Londra gezi rehberi

İngiltere’nin en yoğun en kalabalık trağinin çile olduğu en büyük aynı zamanda en popüler caddesidir. Cadde üzerinden 400 e yakın mağaza bulunduğu için alışveriş yapmak isteyenlerin uğranmadan dönmeyecekleri bir bölgedir. Oxford Caddesi Avrupa’nın en yoğun caddesi olarak bilinmektedir.

Londra Mutfağı

Londra gezi rehberi yemek kültürü ile devam ediyor.Çok kültürlü bir şehirde tek bir kültürün yemekleri olur mu? Tabi ki olmaz. Her gelen kendi mutfağından bir şeyler getiriyor. Bu sebepten İngiliz yemek kültürüne ait bir şeyler görmek isterseniz zorlanacağınız aşikâr. Buna karşılık neler var dediğimizde ise ne isterseniz var. Bizim garson arkadaşların deyimi ile ‘ne vereyim abime’ durumu Londra’da beden bulmuş diyebiliriz. İtalyan mutfağı, İspanyol mutfağı, Türk mutfağı, Çin mutfağı, Rus mutfağı aklınıza hangi yöre geliyorsa oranın mutfağı burada var. Yemek konusunda zorlanmadan her ne istiyorsanız bulabilirsiniz.

Geleneksel İngiliz mutfağında patates ve balık önemli bir yer tutmaktadır. Bu ikiliyi yan yana görebileceğiz birçok restoran mevcuttur. Klasik olmazsa olmazı gidince denemeniz gereken 5 çayıdır. İngiliz kurabiyeleri ile 5 çayınızı içmelisiniz.

Londra Gece Hayatı

Londra gezi rehberi

İngilizler işten çıktıktan sonra arkadaşları ve dostları ile bira içip yorgunluk attıktan sonra evlerine dağılırlar. Böyle bir kültüre sahip alkole düşkün bir millet oldukları için gece hayatları oldukça çeşitli ve renklidir. Dilediğiniz gibi eğlenebileceğiniz bir kulüp bulmakta zorlanmazsınız. Dikkat etmeniz gereken nokta pahalılıktır. Hollywood yıldızlarının gittikleri mekanlarda mevcut, Konsept olarak sadece gaylare hizmet veren mekanlarda mevcut. Mayfair, soho, camden gibi bölgelerde gece hayatı yoğunlaşmıştır. Ünlü dj ile sabahın ışıklarına kadar eğlenmek için uygun yerledir.

Londra gezi rehberi burada son buluyor. Diğer Avrupa şehirleri yazılarımızı okumak için seyahat kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Sizlerin eklemek istediği notlar varsa yorumlara bekliyoruz. Sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Kendi Deodorantını Kendin Yap

Read Next

Nasıl Bilinçli Ebeveyn Olunur?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?