Battalgazi Gezi Rehberi – Malatya

Battalgazi

Battalgazi Gezi Rehberi, Malatya iline bağlı bir ilçe olup şehir merkezine uzaklığı 11 km’ dir. Tarihte birçok kabilenin barındığı tarihten izler olan Malatya ilinin en güzel ilçesidir. Malatya iline bağlı eğitim seviyesi en yüksek ilçedir. Büyüklüğü bakımından metropol ilçe de denir. Tarihi dönemde birçok kervansaray olduğundan tarihi açıdan oldukça önemlidir. İklimi bakımından yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Doğal güzelliği olan bir ilçedir. Evleri de daha çok kerpiç evlerdir. Büyük avluları ile ilgi çeken evleri bulunmaktadır. Turistik açıdan büyük bir öneme sahiptir.
Gezi rehberi oluşturarak en önemli tarihi güzellikleri ve doğa güzelliklerini görebilirsiniz.

Battalgazi’ yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Tarihin zenginliklerini görmek
  • Eşsiz doğa güzelliklerini ziyaret etmek
  • Tarihi efsaneleri dinlemek
  • Eşsiz tarihi evleri gezmek
  • Osmanlı döneminden izler taşıyan yapıları ve kalıntıları görmek

Battalgazi Gezilecek Yerler

İlçede gezilecek türbe, kervansaray, cami gibi yapılar vardır. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Arslantepe Höyüğü, Edir ve Bedir Türbesi, Battalgazi Kale Surları, Nefise Hatun Kümbeti, Kanlı Kümbet, İnönü Müzesi Medeniyet ağacı gibi birçok tarihi önem taşıyan yapılar gezilecek yerler arasında başta gelmektedir. İlçeye gidildiğinde mutlaka buralara da gidilmelidir. Çünkü buralar tarihin en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Battalgazi’ de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Battalgazi Gezi Rehberi , Bölgenin çok fazla yöresel yemekleri vardır. Ziyaret edildiğinde mutlaka bu tatları da denemelisiniz. Çiğ köfte, karın mumbar dolması, kömbe, pestil gibi yöresel eşsiz tatları meşhurdur. Kayısı ile meşhur bir bölge olduğu için kayısı ile yapılan reçel marmelat gibi ürünleri de mutlaka denenmelidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çatak Gezi Rehberi – Van

Read Next

Başçiftlik Gezi Rehberi – Tokat

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?