Halfeti Gezi Rehberi – ŞanlıUrfa

Halfeti

Halfeti gezi rehberi, ilçe güney doğu Anadolu bölgesin de bulunan Şanlı Urfa iline bağlıdır. Yüz ölçümü 643 km² olanbir ilçedir. Toplam da 35 köyü vardır. Eski Halfeti adı verilen bir bölgesi sular altında kalmıştır. Burası da turistler tarafından dikkat çekmektedir. İçin de barındırdığı doğa harikaları ile turist çekmeye de devam etmektedir. Bir dönem Karagül isimli dizinin çekimlerinde ev sahipliği de yapmıştır. Daha önce Gazi Antep’e bağlı iken daha sonra Şanlı Urfa’ya bağlanmıştır. Bu sebeple Antep lehçesi ile de benzer bir dil konuşulur. Bir kısmı sular altında kaldıktan sonra Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olarak iki bölgeye ayrılmıştır.

Halfeti’yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         İlçenin otantik yapısını yakından görmek

·         Doğa ile iç içe olmak

·         Tarihi yapısı ve kültürü yerinde ziyaret etmek

·         Fırat nehrinin sularının altında kalan saklı cenneti görmek

·         Sadece Halfeti de yetişen siyah veya kara gül olarak adlandırılan gül çeşidini görebileceğiniz tek yer olması.

Halfeti Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir ilçe olan Halfeti gezmek ve görmek için eşsiz bir yerdir. Bölgenin bir kısmı Fırat nehrinin suları altın da kaldığı için saklı cennet ve ya kayıp kent de denilen yer görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Gerek özel aracınızla gerek ise turlar ile gidilecek bir ilçedir. Asma köprü, Rum Kale, Barşavma ve Aziz Nerses Kiliseleri, sarnıçları ve su doğal su kaynakları da gezilecek yerler arasında yer alır.

Halfeti’de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Halfeti gezi rehberi, deyince akla ilk olarak Karagül gelir. En meşhur şeylerinden birisidir. Şabut balığı yine Halfeti de tadılması gereken bir lezzettir. Yine patlıcan kebabı Halfeti’nin eşsiz lezzetleri arasında yerini alır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Başçiftlik Gezi Rehberi – Tokat

Read Next

Savur Gezi Rehberi – Mardin

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?