Başçiftlik Gezi Rehberi – Tokat

Başçiftlik

Başçiftlik Gezi Rehberi, Tokat iline bağlı 130 km2 yüz ölçümüne sahip bir ilçedir. Başçiftlik ilçesinin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Halk çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Çiftçilik ve hayvancılık dışında halıcılık faaliyetleri de görülmektedir. Çok fazla olmasa da bir kısım halıcılık yaparak geçimini sağlar. Daha önceleri halıcılık büyük önem taşırken yaşanan körfez krizinden sonra sekteye uğramıştır. İstihdam alanı çok olmadığı için dışarı göç veren ilçelerdendir. Göç oranı oldukça fazladır. Başçiftlik’e kışın gitmeye karar verdiyseniz bol yağışlı olduğunu bilmeniz ve önlem alarak gitmeniz de fayda vardır. Havası çok sert değildir.

Başçiftlik’i Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         El dokuması olan halılardan almak.

·         Temiz havası ve yaylalarında keyif yapmak.

·         Yaylalarda yapılan eğlencelere katılmak

·         Ormanlar ve doğa ile iç içe olmak

·         Halkının misafirperverliği ve sıcaklığına yakından tanık olmak.

Başçiftlik Gezilecek Yerler

Tokat iline bağlı Başçiftlik ilçesi yaylaları ve ormanlık alanları ile dikkat çekmektedir. Tam bir doğa harikası olan bu yaylalar ve ormanlar mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu yaylalardan; Karaçam Yaylası ve Düden yaylası önemli piknik ve dinlence yerlerindendir. Aynı zaman da Başçiftlik ilçesinde ormanlar da önemli bir yere sahiptir. Bu ormanların bulunduğu tepeler de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Büyük Çal Tepesi, Çartıl Ormanı, Sivrilce Ormanı, Karaçam Ormanları ve bu ormanların bulunduğu yüksek bölgeler de dikkat çeken doğa harikası yerlerdendir.

Başçiftlik’ te Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Başçiftlik Gezi Rehberi, Yöresel lezzetlerin hakim olduğu bir ilçedir. Tokat ilin de olduğu gibi Başçiftlik ilçesinde de eşsiz lezzetler vardır. Başçiftlik ilçesine yolunuz düşerse Tokat sarmasını mutlaka denemelisiniz. Bunun yanı sıra; cevizli bat, madımak, pişi, tokat kebabı, tokat mantısı gibi bir çok yöresel tat size unutulmaz lezzet şöleni sunacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Battalgazi Gezi Rehberi – Malatya

Read Next

Halfeti Gezi Rehberi – ŞanlıUrfa

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?