Tunceli/ Pertek

Pertek Genel Tanıtımı

Tunceli iline bağlı bir ilçedir. Tunceli ilinin ilçesi olmasına rağmen Elazığ iline de çok yakın mesafededir. Sınır olarak Keban Baraj ile ayrılmaktadır. Bölgenin ismi daha öncesinde ‘Pirtek’ iken zamanla değişmiş ve Pertek olmuştur. Pirtek bölgede olan bir kuş heykeli olup yöreye de bu isim verilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok önemli tarihi yapılar bulunmaktadır.

Görsellik açısından eşsiz görünüme sahip olup yarımada olarak görülmektedir. Osmanlı döneminde önemli külliyeler olduğundan eğitim açısından merkezi bir konum olmuştur. Tunceli ilinin en gelişmiş ilçesidir. Tarım ve hayvancılık bölgede gelişmiştir. İlçeye ulaşım feribot ile de yapılmaktadır. Otobüs veya özel araç ile de gidilebilmektedir. Bölgenin tarihi yapısını ve eşsiz güzelliklerini görmek için gidebilirsiniz.

Pertek’ i Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Keban Barajında feribota binmek

·         Murat nehri yakınındaki efsanevi Pertek kalesini görmek

·         Tarihimize tanıklık eden tarihi eser ve güzellikleri görmek

·         Gün batımının güzelliğini izlemek ve ölümsüzleştirmek

·         Farklı kültürleri görerek yöre halkının sıcaklığını görmek

Pertek Gezilecek Yerler

Pertek Tunceli ilinin en gelişmiş ve gözde ilçelerindendir. Bölge görsellik ve tarihi açıdan eşsiz yapıtlara sahiptir. Bölgede gezilecek yerlerin balında Pertek kalesi gelmektedir. Sonrasında cami ve türbeler, külliyeler gelmektedir. Mahsume Hatun Türbesi, Baysungur Cami, Sağman Kalesi gezilecek tarihi yapılar arasındadır. Bölgede termal tesisler ve plaj da bulunmaktadır. Mutlaka gidip görülecek bölgeler arasındadır. Turistik açıdan da önemli bir değere sahiptir.

Pertek’ de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

İlçe daha önce Elazığ iline bağlı olduğundan ve Elazığ iline çok yakın olduğundan yöredeki yemeklerin daha çok Elazığ iline ait olduğu da söylenmektedir. Ama bölgenin kendine has damak tatları da vardır. Perde pilavı, karın mumbar dolması, güveç gibi yemekleri meşhurdur. Ayrıca bölgenin dut meyvesi ile de ünlü olduğu bilinmektedir. Bölgeyi ziyaret etmek ve bu eşsiz tatları denemek için bölgeye gidebilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çanakkale/ Bozcaada

Read Next

Bir Baba Hindu

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?