Türkiye’nin Tarihine Işık Tutan 7 Harikası

Ülkemizin güzelliklerini keşfetmeden dünyayı keşfetmez olmaz. Türkiye’nin Tarihine Işık Tutan 7 Harikası, bugün yazımızda memleketimizin doğal harikalarına değineceğiz. Memleketimizin her yeri ayrı bir değer ve görülesi yer. Çeşitli bölgelerimizden görülesi yerleri sizin için derledik.

Mardin Taş Evleri

Mardin Taş Evleri

Mardin birçok dine ev sahipliği yapan nadide bir şehrimizdir. Taş evleriyle sizleri tarihi bir kültürün tam ortasına çeker. Mardin geziniz için olmazsa olmazlardandır taş evler. Yüzlerce yıldır birbirinden farklı medeniyetlere ve kültürlere sahip olan ve bu insanların huzur içinde yaşadığı yer, Mardin sizleri bekliyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı, Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, yöre halkı arasında Meryem ana olarak bilinmektedir. Bizans İmparatoru Theodosius zamanında inşa edilmiştir. İlerleyen yıllarda tamir edilerek büyütülmüştür.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Nemrut dağı Adıyaman ilimizde bulunan tarihi bir alanımızdır. Bölge Komagene krallığından kalan parçalar ile turistlerin ziyaretine sunulmaktadır. Bu bölgede bulunan milli park içinde dev boyutlarda çeşitli hayvan heykelleri bulunmaktadır.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Yıllara meydan okuyan bir antik kent, Efes! 4 bin yıllık tarihi ile içerisinde bulunan tarihe ışık tutan duruşuyla turizm merkezi durumundadır. Burada kendinize tarihin sayfalarında yer bulabilirsiniz.

Kapadokya

Kapadokya

Namı dünyalara ulaşmış memleketimize dünyanın dört bir yanından turistlerin geldiği, tepeden tırnağa her şeyiyle tarih ve kültür kokan, insanı bir masal diyarındaymış gibi hissettiren şehir, Kapadokya. Peri bacaların oluşturan coğrafi etkenler bölgeye görsel bir şölen havasına bürümüştür. Bilinen tarihi Milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya ilimizde bulunan, Romalılar tarafından inşa edilmiş bir yapı Aspendos antik tiyatrosu. Yapılış tarihi M.S 2. Yüzyıldır. 15 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Zamanının en önemli yapısı konumundadır. Mimarı ustalıkla Aspendos’lu Theodoros’un oğlu Zenon tarafından yapılmıştır.

Hasankeyf

Hasankeyf

Dicle’nin kıyısında kurulan bir şehir Hasankeyf. İçerisinde medreseler, rasathaneler, hastaneler ve eğitim kurumlarının bulunduğu bir bölgedir. Şehrin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. İlçe bulundurduğu tarihsel zenginliği sebebiyle 1981 yılında sit alanı olarak ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır.

Türkiye’nin Tarihine Işık Tutan 7 Harikası yazımızda binlerce yıllık tarihimize ışık tutan yapıları sizlerle paylaştık. Tarihi, turistik ve kültürel zenginliğimizin temellerini oluşturan bu yapıları görmek insanlarımıza ayrı bir keyif ve mutluluk sunmaktadır.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Cemre Düşmesi Nedir? Cemre Ne Zaman Düşer?

Read Next

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?