Çatak Gezi Rehberi – Van

Çatak

Çatak gezi rehberi, Doğu Anadolu Bölgesinde Van iline bağlı bir ilçedir. Bölge eski bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Daha önce Ermenilerin yaşadığı bir ilçedir. Tarihte Arap egemenliğinde de bir süre kaldığı bilinmektedir. Tarihte farklı kültürlerin etkisi altında kaldığından çok sayıda kilise ve kaleleri bulunmaktadır. Ermeni yapımı olan kemer köprüleri vardır. Yaz aylarında düşen yapış miktarı daha fazladır. Doğu da yer alsa da ılıman iklimi vardır.

Kış mevsimi sert geçmektedir. Bölgenin başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Tarım engebeden dolayı fazla gelişmemiştir. Farklı ırkların birleştiği etnik yapının hakim olduğu bir ilçedir. Bölgede ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Kendinize gezi rehberi oluşturarak gezinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Çatak’ ı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Bölgedeki ermeni yapımı kemerli köprüleri görmek

·         Gün batımının eşsiz manzarasını izlemek

·         Tarihten günümüze kalan yapılarını ziyaret etmek

·         Ermeni ve Kürt kültürünü görmek

·         Bölgenin eşsiz doğa güzelliğini görmek

Çatak Gezilecek Yerler

İlçe tarihte farklı kültürlerin etkisi altında olduğundan tarihten izler taşımaktadır. Öncelikle eşsiz güzelliğe sahip olan Kanispi Şelalesi ilk ziyaret edilecek yerler arasındadır. Beyaz şelale de denmektedir. Sonrasında Hurkan Köprüsü, Zeril Köprüsü gibi doğa güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin köyleri de ziyaret edilecek yerler arasındadır. Köylerdeki insanların sıcaklığını hissedebilir ve geleneklerini görebilirsiniz. Kilise ve camileri de ziyaret ederek kültürel yapıyı öğrenebilirsiniz.

Çatak’ da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Her yörenin kendine has yemekleri ve güzellikleri vardır. Çatak ilçesinin de kendine ait yöresel tatları vardır. En ünlü tatları arasında otlu peynir başta gelmektedir. Bölgede çok farklı peynir türleri yapılmaktadır. Tandır ekmeği, keledoş, ayranaşı, keşkek gibi yöresel yemekleri ile de meşhurdur.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Read Next

Battalgazi Gezi Rehberi – Malatya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?