Gümülcine Gezi Rehberi – Yunanistan

Gümülcine 

Gümülcine Gezi rehberi Yunanistan ülkesinin Trakya tarafında bulunan bir ilçedir. Günümüzde Komotini ismi ile bilinmektedir. Müslüman ve Türk nüfusun oldukça fazla olduğu bir yerdir. Cami sayısı oldukça fazladır. Müftülük ve Türk okulları bulunmaktadır. Osmanlı ve Bizans esintileri oldukça fazla olan bir yerleşim alanıdır. 1344 yılında Umur Bey tarafından ele geçirilmiş ve bu ele geçirilmeden sonra Gümülcine adı ile bilinmeye başlamıştır.

Gümülcine gidilmesi ve görülmesi gereken bir Yunan şehridir. Gümülcine’ye giderken kültür kaynaşmasının merkezine gittiğinizi bilmeniz gerekir. Buraya gitmeden önce kısa bir araştırma yaparak gitmeniz gereken yerlerin listesini yapabilirsiniz. Gümülcine yürüyerek gezilecek kadar keyifli bir yerdir.

Gümülcine’yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Osmanlı ve Bizans kalıntılarının oldukça fazla olması

·         Yaşayan Türk ve Müslüman halkın fazla sayıda olması

·         Mimarisi ile dikkat çekmesi

·         Farklı etnik kültürlerin bir arada yaşaması

·         Türk Yunan kaynaşmasının oldukça iyi olması

Gümülcine Gezilecek Yerler

·         Eski Camii: şehirde Müslüman nüfusun fazla olması nedeni ile dini yapılarda oldukça fazladır. Eski camii de bunlardan birisidir. Bölgedeki en dikkat çeken camidir. Ve tek şerefeli cami olması da camiyi ayrıcalıklı yapmaktadır.

·         Gazi Evrenos Bey İmareti: eski camiinin yanında bulunmaktadır. Türk mimarisi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bölgede ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için kullanılmıştır. Günümüzde ise müzeye dönüşmüş ve Hristiyanlık müzesi adı altında kullanıma açılmıştır.

·         Yeni camii: camilerde kullanılan çini sanatının en güzel örneklerindendir.

·         Saat Kulesi

·         Heart Of The City: yaprağını dökmeyen ağaçların bir arada olduğu bir bahçesi vardır.

·         Bizans Kalesikale günümüze kadar gelse de bakıma ve onarıma ihtiyacı olan oldukça yıpranmış bir kaledir.

Gümülcine’de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Gümülcine gezi rehberi ile yemeklere geçelim. Türk yemek kültürü de oldukça fazladır. Türk yemekleri bulabilme şansınız oldukça fazladır. Sucuklu lokum, Gümülcine kahvesi de oldukça meşhur bir lezzettir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Savur Gezi Rehberi – Mardin

Read Next

Boztepe Gezi Rehberi – Kırşehir

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?