Yunanistan/ Selanik

Selanik Genel Tanıtımı

Selanik, Yunanistan’a bağlı bir şehirdir. Atatürk’ün dünyaya geldiği şehir olarak bilinmektedir. Selanik de Türk halkının yoğun olması nedeni ile Türk kültürü de oldukça fazladır. Sosyal hayatı gayet iyi olan Selanik de eğlence hayatı da oldukça renklidir. Deniz havası ve Türkiye’ye yakın olması nedeni ile İzmir’e de benzemektedir. Mevsim şartları da gezmeye oldukça elverişlidir. Havası çok yumuşak ve ılıktır.

Selanik’e gidebilmek için öncelikle Yunanistan’a gitmeniz gerekmektedir. Yunanistan otobüs bileti aldıktan sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz. Daha sonra Selanik’e bilet alarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Selanik’i Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

·         Eşsiz doğa manzarası ve deniz havası

·         Tarihi yerlerin varlığı

·         Türk Yunan kültürünün bir arada yaşanması

·         Yunan halkının konuk severliği

·         Sosyal hayatın ve eğlencenin oldukça iyi yaşanması

Selanik Gezilecek Yerler

Selanik, gezilecek ve görülecek yerleri oldukça çok olan bir Yunanistan şehridir. Uzun bir liste oluşuyor Selanik de gezilecek yerler için. Selanik de gezilecek yerlerin başında Atatürk’ün doğduğu ev olan Atatürk Evi gelmektedir. Deniz mahsullerinin bol olduğu The Modiano Market yine görülmesi gereken yerler arasındadır. Aya Dimitros Katedrali UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ve Selanik de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Aya Sofya Kilisesi, Aristotales Meydanı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca hem Selanik Halkının hem de turistlerin çok sevdiği yerlerden biri olan Lefkos Pyrgros da oldukça güzel bir yerdir. Bunlar dışında Beyaz Kule, Kamara Meydanı, Yedi Kule ve daha birçok yer Selanik de gezilecek yerlerdendir. Selanik’e gidenlerin vakti var ise gezilecek yerler listesi oldukça uzundur.

Selanik’de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Selanik, hem Türk yemeklerinin hem de Yunan yemeklerinin bol olduğu bir şehirdir. Buraya gidenler kesinlikle aç kalmaz. Selanik de mutlaka yenmesi gereken yemeklerin başında Selanik Böreği gelmektedir. Ayrıca yine Selanik’e has olan Selanik Gevreği, Kaçamak, Selanik yoğurdu, Barbuşka tatlısı, peynir tatlısı Selanik’e gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerdendir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Bir Baba Hindu

Read Next

Azerbaycan/ Bakü

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?