Doğal Omega 3 Kaynağında Devrim: Mikroalgler

Doğal Omega 3 Kaynağında Devrim: Mikroalgler 

Mikroalgler omega 3 yağ asidi açısından zengin olan yosunlardır. Günümüzde çok fazla bilinmeyen mikroalgler insan nüfusunun neredeyse tamamının besin ihtiyacını karşılayacak güçte. Mikroskobik yosunlar olarak bilinen bu tür üzerinde araştırma yapan uzmanlar güçlü antioksidan kaynağı olduğunu belirtmektedirler. Bu yönü ile dikkat çeken mikroalgler özellikle kozmetik sektörünün gözdesi. 

İspanya’da bulunan Neoalgae Araştırma Merkezi tarafından yürütülen incelemeler özellikle omega 3 yağ asidini bünyesinde bulunduran 3 mikroalg üzerinde çalışmaktadır. Mikroalgler üzerinde araştırma yapan bu merkezde çalışan bir araştırmacı şunları belirtiyor; ‘’mikroalgler küçük yapıya sahip bitki türleridir. Büyümek için ise ısıya ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyaç doğal ya da yapay yoldan karşılanıyor. Araştırma merkezinde bu ihtiyacı karşılamak amacıyla sera kullanımı mevcut.  

Doğal Omega 3 Kaynağı 

Omega 3 yağ asidini balıklardan almaktayız. Balık türü avlanmadan dolayı nesli tükenme tehlikesinden olan bir besin kaynağı. Omega 3 yağ asidinin faydaları düşünüldüğünde insan sağlığı için oldukça önemli. Bilim insanları insan sağlığını tehlikeye atacak her türlü risk için çalışmalarına devam etmektedir. İnsan nüfusu düşünüldüğünde tükenmekte olan önemli bir besin kaynağı olan balığın getirdiği değerleri mikroalglerle karşılamak oldukça önemli. 

Projenin yöneticisi olan Maria Alvarez mikroalglerde bulunan Omega 3 yağ asidinin balıklarda bulunandan daha doğal ve yüksek oranda olduğunu belirtmektedir. Balıklar kendi başına omage 3 yağ asidini üretmiyor direkt olarak mikroalgler tüketerek bunu yapıyor diyen Alvarez mikroagleri kendi başına tüketerek hem daha doğal hem de yüksek oranda omega 3 yağ asidinin tüketileceğini açıklamaktadır. Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan mikroalgler üzerinde yapılan araştırmalar devrim niteliğinde sürdürülmektedir. İnsan nüfusunun giderek arttığı düşünüldüğünde bu araştırmalar oldukça faydalı sonuçlar doğurmaktadır. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Yaşama Dair

Read Next

Okumak Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?